Článek
Spor se dostal až k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), podle kterého ale rodiče nemají nárok na to, aby školní jídelna dítěti připravovala veganskou stravu.
„Právo na přístup ke školnímu stravování je veřejným subjektivním právem, o němž přísluší rozhodnout řediteli školy. Z toho ovšem ještě nevyplývá, že žák má právní nárok na to, aby mu byla přímo poskytnuta strava jdoucí nad rámec výživových norem a finančních limitů,“ potvrdila Právu verdikt, který vyšel ve sbírce rozhodnutí soudu, mluvčí NSS Sylva Dostálová.
Nejde o porušení Ústavy
„Školní jídelna vaří denně kolem 600 porcí obědů, a proto není v jejích silách připravit jedno speciální jídlo, které by vyhovovalo veganským požadavkům. Je ovšem možnost výběru ze tří druhů jídel, takže vyhovující stravu nalézt jistě lze,“ bránila se žalobě škola.
Veganství |
---|
Veganství odmítá konzumaci živočišných produktů. Na rozdíl od vegetariánů, kteří nekonzumují maso, vegani odmítají i vejce a mléčné výrobky. |
Soudci NSS nakonec ve verdiktu vydali šalamounské rozhodnutí. „Není porušením ústavním pořádkem garantované svobody vyznání, pokud je žákovi umožněno, aby si stravu, která je v souladu s náboženským vyznáním nebo světonázorem jeho a jeho zákonných zástupců, přinesl s sebou do školy, v době oběda si ji nechal ve školní jídelně ohřát a následně ji zkonzumoval,“ uvedli soudci v čele Miluší Doškovou.