Článek
Opoziční sociální demokraté podmiňují souhlas s všelidovým hlasováním k euru schválením zákona o obecném referendu. Na to ale Nečas přistoupit nechce. "Nelze od ODS očekávat, že podpoří obecné referendum," řekl novinářům po zasedání výkonné rady.
Podle předsedy TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Česká republika požadavkem na referendum o přijetí eura zpochybňuje to, co slíbila v přístupové smlouvě k EU. Věc vyvolala v koaliční vládě spor. V České republice se dosud platí korunou, ale země se při vstupu do EU zavázala, že společnou evropskou měnu přijme. Datum není stanoveno.
Chystaná smlouva podle Nečase přenáší pravomoci do Bruselu. Připravují ji nyní státy EU v reakci na dluhovou a finanční krizi v Evropě. Dohoda má zajistit rozpočtovou odpovědnost členských států. Dosud se o jejím textu jedná, odborníci se dohodli na většině textu. Několik pasáží nechali na domluvě politických špiček.
K vyjednání a podpisu smlouvy bude podle Nečase vláda potřebovat zmocnění prezidenta, které zatím nemá. Prezident Václav Klaus přitom smlouvu kritizoval a avizoval, že ji nepodepíše. Kabinet podle Nečase definitivní stanovisko k unijní dohodě zatím nemá. Rozhodne se až podle konečné verze dokumentu.