Článek
„Půjde o první takové centrum v Česku. Určeno je pro deset zvířat, včetně těch už nyní chovaných. Kapacita bude zřejmě naplněna, zahrada byla před časem už dotázána, kdy bude centrum zkolaudované a budou volné kapacity,“ sdělil v pátek novinářům ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
V České republice se podle něj vyskytuje v různých podmínkách chovu asi sto padesát těchto kočkovitých šelem. „Na celém světě v minulém století žilo dvě stě tisíc kusů lvů, nyní jich je dvacet tisíc. V Angole je to dvacet, třicet lvů a jen tady v Česku sto padesát. To je šílené. Zdaleka ne všechna zvířata žijí v dobrých podmínkách. Chceme se nyní postarat nejvíce o ta, která jsou na tom nejhůř,“ řekl Horský a dodal: „Určitě ale nejsou všichni chováni špatně nebo nelegálně.“

Lví mláďata ve venkovním výběhu Zoo Zlín
V případě záchranné stanice se zoo zaměří především na odebraná zvířata privátním chovatelům.
„U těchto privátních chovů bývají už mláďata odebrána od matek a slouží jako hračky na mazlení a focení. Pak lvi vyrostou a jsou nebezpeční, začnou být v pubertě, určovat si své mantinely. A končí v malé kleci, kde dožijí, bez kontaktu s lidmi či ostatními lvy,“ přiblížil situaci ředitel Zoo Zlín. Podle něj se bude zahrada snažit tato zvířata socializovat.
Ve speciální části budou zachráněná zvířata žít odděleně od chovných kusů lvů. V případě velkého počtu odebraných lvů je podle Horského možné šelmy umístit také do nynější expozice, ze které se bude současná lví rodinka stěhovat do nového areálu.
2,5 milionu od lidí
V záchranném centru se chovatelé budou snažit vytvořit skupiny lvů, jak to bude možné podle stáří, pohlaví i charakteru zvířat. Nebudou však určeni k chovu a nebudou se rozmnožovat.
Centrum se otevře 28. června. Náklady mají dosáhnout asi stovky milionů korun. Na financování se podílelo město Zlín, které je zřizovatelem zahrady, Zlínský kraj i ministerstvo životního prostředí. Pomáhají také lidé zakoupením sponzorských cihliček a poukazů, přispěli tak 2,5 milionu korun.