Článek
„Já jsem organizátor,” prohlásil opakovaně Guzmický, který se označil za rytíře, neb je prý členem rytířského řádu.
Guzmický, který je bývalým starostou malé slovenské obce Ivanka u Nitry, návštěvu banky popsal slovy, že se sešli „čestný rytíř a čestný komunista”, kteří spolu odjeli do Curychu.
Ransdorfa Guzmický podle svých slov před celým případem neznal a byli seznámeni až pár dní před cestou do Švýcarska. Následně prý Ransdorf dostal plnou moc od právního zástupce Vladimíra Huňka, aby zprostředkoval kontaktní osobu v bance.
Podle dokumentů je prý Huněk, který byl dříve odsouzen za podvody, dědicem miliónů eur, které mu náleží po smrti jeho příbuzné ve Švýcarsku. Po Ransdorfovi prý požadoval, aby s bankou navázal komunikaci. Ten se o to spolu se třemi Slováky pokusil, všichni byli zadrženi. [celá zpráva]
Guzmický podle svých slov byl ve Švýcarsku opakovaně, ke zvratu podle něj došlo poté, co se Huněk pokusil o sebevraždu. Případem se prý zabývá od září 2014.
Guzmický se odkázal na dědické řízení po Heleně Husákové-Huňkové, která měla mít české i švýcarské občanství. Zatímco dědické řízení mělo ve Švýcarsku skončit již v roce 2005, český soud o dědictví rozhodl podle mezinárodního práva v roce 2008.
Slovák mával dokumenty, o nichž hovořil jako o rozsudku.
Při bližším pohledu se ale ukázalo, že v textu tohoto dokumentu Huněk sice figuruje, ale jde o spor mezi ním a jistou společností, která jej žalovala o necelých 53 000 korun.
Zadrženi v bance
Guzmický proslul svým megalomanským nápadem vybudovat v obci Ivanka u Nitry velkou moderní kliniku. Dokumenty Ransdorfovi předal v Curychu v kavárně chvíli před návštěvou banky. Do ní s ním a Ransdorfem šli na začátku prosince další dva lidé. Všichni byli zadrženi, Guzmický strávil ve vazbě několik týdnů.