Hlavní obsah

Ve středních Čechách schovávají sníh přes léto, lyžuje se pak celou sezonu

3:17
3:17

Poslechněte si tento článek

S tím, zda na svatého Martina nasněží, si provozovatelé skiareálu ve středočeském Monínci nedělají až takovou hlavu. Bílou pokrývku na sjezdovce jim pomáhají zajistit hned tři technologie. Přes rok si uschovávají sníh pod speciální plachtou z Norska, ten, pokud je to v sezoně nutné, doplňují o speciálně vyrobené sněhové krystalky. Pokud teploty klesnou pod nulu, začnou si pomáhat klasickým zasněžováním. Zmíněné technologie pomáhají udržovat celou sezonu „v plném proudu“.

Sníh mají už od listopadu a schovají si ho i do další sezony. Ve středočeském Monínci se díky technologiím lyžuje celou zimuVideo: Marek Tereba, Novinky

Článek

„Na tomto projektu spolupracujeme s Geirem Ø. Olsenem z Norwegian Snow Consulting, který přišel s touto technologií uchovávání sněhu přes léto. Jde o speciální textilii, která se používá na zakrývání ledovců. Je založena na tom, že se stanoví určitý objem sněhu, který je potřeba uchovat. Na základě toho se stanoví, kolik textilie se použije a v jakém rozsahu,“ vysvětlil Novinkám Michal Ritter ze společnosti Snow Support.

V praxi se tedy na konci sezony shrne sníh ze sjezdovky na jednu hromadu a následně se pod odborným dohledem zakryje zmiňovanou textilií. Jak dodává Ritter, tak samozřejmě dochází k nějakým únikům, tedy přes léto se neuchová veškerý sníh.

Foto: Areál Monínec

Zakrývání sněhové hromady plachtou v roce 2023

„Je potřeba zakrytou hromadu sněhu sledovat. Plachta musí dobře držet a nejdůležitější jsou data, se kterými následně pracujeme dále,“ upřesnil.

Letos by ke konci sezony chtěli zahrabat sníh hned na dvě hromady. „V tom vidíme budoucnost, protože ušetříme dost peněz,“ vysvětlil ředitel Skiareálu Monínec Jaroslav Krejčí. „Ideální by bylo uskladnit 14 tisíc kubíků, aby nám zůstalo 8 tisíc. To je ideální na těch 600 metrů ve výšce 30 centimetrů v horní části sjezdovky,“ dodal.

Další pojistkou bílé sjezdovky je technologie nazvaná „Snow factory“. „To jsou takové ledové šupiny, které mají jádro minus pět stupňů. Když si na něj sáhnete, tak z něj žádná voda nevyteče,“ vysvětlil Krejčí.

S výrobou tohoto sněhu začali již v druhé půlce října. Zároveň ale chtějí používat zařízení co nejméně, a to zejména kvůli jeho energetické náročnosti.

Foto: Marek Tereba, Novinky

Díky zasněžování a nízkým teplotám otevřeli tento týden na Monínci spodní část sjezdovky.

„Máme v rolbách měření výšky sněhu, takže víme, kde je méně sněhu, a tam si dosněžíme. Tím ten svah udržíme, to už máme vyzkoušené,“ dodal Krejčí.

Díky dvěma popsaným technologiím odstartovali lyžařskou sezonu již v půlce listopadu. Tedy jen v horní části. Dolní polovinu sjezdovky spustili až tento týden. To umožnila třetí využívaná technologie, klasické umělé zasněžování, a také nízké teploty.

Lyžař pak podle ředitele skiareálu nepozná, že sníh vznikl kombinací umělé výroby a uchování. „Krom nějakých rejpalů, kteří mají vždy problém s technickým zasněžováním, tak to není znát. Ten sníh je opravdu suchý a tím, že do něj pustíme čerstvý sníh nebo do toho zaprší, tak se z něj stane krásný sníh, který je homologovaný jako sníh na světové závody,“ uzavřel Krejčí.

České hory se halí do bíla. Časosběrné video ukazuje, jak areály začaly zasněžovat

Domácí

Výběr článků

Načítám