Hlavní obsah

Vávra: Jména soudců nejsou nic tajného

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který podle serveru Seznam Zprávy požadoval v brněnské bytové kauze jména soudců rozhodujících o vazbě či o domovních prohlídkách, postupoval podle prezidenta Soudcovské unie ČR Libora Vávry podle zákona. Naopak místopředseda Městského soudu v Brně pro trestní úsek Aleš Dufek k tomu pro Seznam Zprávy uvedl, že za 29 let praxe se mu nikdy nestalo, že by ministerstvo chtělo jména soudců, kteří v takové věci rozhodovali.

Foto: Petr Horník, Právo

Prezident Soudcovského unie Libor Vávra (vlevo) a ministr Pavel Blažek loni v srpnu na společné tiskové konferenci

Článek

Co říkáte na to, že si ministerstvo spravedlnosti, potažmo ministr vyžádali v brněnské bytové kauze jména soudců?

Nevím důvody, které k tomu pana ministra vedou, ale z principu si myslím, že to není nic tajného. Naopak, rozvrh práce a zásada práva na zákonného soudce předpokládají, že se dá vždycky zpětně dovodit, proč právě v dané kauze rozhodoval ten či onen soudce konkrétního soudu. Stejně je to tedy z povahy věci veřejná informace.

Je to normální, že se právě na to ptá?

To je druhý rozměr, který nemohu jako soudce komentovat, zda je to politicky anebo společensky vhodné, prozíravé a přiměřené, že se tak děje. To si musí odpovědět ministr a vy média. Jinak je to ale podle mě informace, kterou soud obecně poskytne, novináři, komukoli.

Fiala se kritizovaného ministra Blažka zastal. Piráti chtějí odpovědi písemně

Domácí

Vám se jako dlouholetému trestnímu soudci stalo, že by po vás podobné informace ministerstvo chtělo?

Nejsem si jistý, jestli ministerstvo. Ale jako předsedovi soudu, kterým jsem byl u různých soudů dvacet let, se mi stalo opakovaně, že někdo požadoval tyto informace. Tím myslím účastníky řízení, kteří nevěřili systému rozvrhu práce a chtěli si to ověřit. Velmi často jsou to advokáti, nějaký novinář, podobné dotazy jsem dostal třeba i od Transparency International.

Čili mně ten postup samotný nepřijde vůbec zvláštní nebo divný. Spíš chápu, že média a veřejnost zajímá ten politický rozměr. Je to totiž speciální tím, že je to spojováno přímo s osobou ministra, což si myslím, že mu moc neprospívá.

Mají tedy ministerstvo a ministr nárok na takové otázky a odpovědi na ně?

Nejsem si opravdu jist, že by to nějaký zákon aktivně umožňoval nebo předvídal, ale z principu, jestli má ministerstvo pravomoc dozoru, což má, tak z povahy věci má určitě právo vyžadovat třeba to, jak je dodržován rozvrh práce.

Vy byste odpověděl, kdyby se dotazoval přímo ministr?

Kdyby to nebylo v režimu utajení… Je tam ještě jeden sporný moment, že bych jako předseda soudu musel mít zákonný důvod nahlížet do spisů, zejména pokud jsou v nějakém stupni utajení.

Kdyby to nebylo v režimu utajení?

Tak v tom nevidím vůbec žádný problém. Kdybyste zavolal vy nebo kdokoli jiný, tak bych vám také odpověděl.

Dá se tento postup ministerstva brát jako určitý nátlak na soudy a soudce, kteří by teoreticky o případu mohli znovu později rozhodovat?

Jestli nějaký soudce považuje dotaz ministra na to, kdo v čem rozhodoval, za nátlak, tak by neměl dělat soudce. Zaplaťpánbůh máme zatím ještě dostatečně oddělenou moc soudní od té výkonné, tak prostě nevěřím, že by se kvalitní soudce kvůli tomu cítil pod nějakým tlakem.

V kauze bytů jeho stíhání zrušili, ale politicky skončil

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám