Článek
„Lze předpokládat, že Rusové budou využívat všech svých prostředků, včetně tvrdých dezinformací, a to i osobního až intimního charakteru, páté kolony u nás a tak dále, aby schválení této smlouvy zabránili,“ řekl šéf civilní kontrarozvědky.
Podle něj jsou aktuálně ruské zpravodajské aktivity rizikovější než ty čínské, a to i v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině, kterou vloni v únoru Rusko vojensky napadlo. Současné ruské aktivity Koudelka označil za otevřeně agresivní.
Česko-americkou obrannou smlouvu, která upravuje podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na českém území, minulý týden v USA podepsala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým protějškem Lloydem Austinem. Nyní ji musí schválit obě komory parlamentu.
Expert: Smlouvou s USA se vazalem nestaneme
BIS pravidelně ve svých výročních zprávách varuje před aktivitami ruských a čínských zpravodajských služeb a snahou ovlivňovat veřejné mínění v Česku. To zopakoval Koudelka i v pondělí, když mluvil o dezinformacích, jež mají za cíl podlomit důvěru veřejnosti v demokratické instituce, stát a politiky či nabourat soudržnost Severoatlantické aliance.
Podle Koudelky je působení ruských zpravodajců v Česku obtížnější kvůli nízkému počtu ruských diplomatů v Česku či sankcím vůči ruským firmám. Z tohoto důvodu se aktivity Ruska více překlápějí do kyberprostoru.
„Rusové mohou monitorovat naši telefonickou komunikaci. Mají k tomu dostatečné technické prostředky umístěné v objektech zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze,“ přiblížil Koudelka.