Článek
„V tuto chvíli pracují ve Food Truck Pointu tři ukrajinské kuchařky, vždy tam mají na pomoc i někoho dalšího, protože jedna z věcí, která je složitá na překonání, je jazyková bariéra,“ vysvětluje programový ředitel Pražské tržnice Michal Tošovský.
Základním sortimentem jsou vareniky a boršč, které se vaří každý den. Přímo ve food trucku je připravuje i Natálie, která je v Česku se svými dvěma dětmi. „Na Ukrajině jsem pracovala v kuchyni. Moc se mi tu líbí,“ svěřuje se.
Nadia, která ze Lvova utekla hned druhý den války se svým synem, plánuje do budoucna ve food trucku vařit mimo jiné například „nalesniky“ – slané palačinky s různými náplněmi. Menu v ukrajinském food trucku se má denně obměňovat i podle toho, kdo bude zrovna vařit.
Zavzpomínat na svou domácí kuchyni na jihovýchodě Ukrajiny přišly ve středu také Iryna a její matka Alla. „Je to moc dobré, úplně jako doma,“ popisuje Iryna. „Bydlíme v hotelu a tam není možné vařit. Jídlo tam dostáváme, ale tedy boršč tam není,“ směje se její maminka.
Lidé chodí na jídlo i udělat dobrý skutek
Food truck už si za týden svého fungování našel i několik českých zákazníků. „Já jsem tu poprvé a objednal jsem si boršč. Je domácí a fakt mi chutná. Přijdu určitě rád znovu,“ říká jeden z nich, Ondřej Novotný.
Zákazníci, kteří se přijdou najíst, mohou zároveň předplatit porci jídla potřebným. Provozovatelé food trucku pak předplacenou porci promění v poukázku, kterou bude mít k dispozici Nadační fond Šatník.
Ten v Pražské tržnici zajišťuje materiální pomoc pro matky samoživitelky, od začátku války však svou činnost rozšířil i na pomoc ukrajinským rodinám. „Poukázky na jídlo dáváme těm nejvíc potřebným, zejména seniorům a velkým rodinám,“ popisuje ve spěchu jedna z pracovnic Šatníku, která právě vykládá novou várku oblečení.
Zatímco ukrajinští uprchlíci si podle ní do Šatníku chodí zejména pro hygienu, vybavení domácností a další potřeby, matky samoživitelky si z něj berou především dětské oblečení nebo botičky. Před dveřmi se tak stále tvoří dlouhé fronty lidí v nouzi, kteří jsou vděční za jakoukoliv pomoc.
V blízkosti je nejen Šatník, ale i provizorní úřad práce
„Je dobře, že jsme našli možnosti, díky kterým můžeme v současné situaci nějak pomoci. Od minulého týdne tu v Hale 29 funguje i pobočka úřadu práce, která zprostředkovává pracovní nabídky příchozím z Ukrajiny, a Šatník Praha v Hale 13 odvádí od vypuknutí konfliktu výbornou práci,“ říká předseda akciové společnosti Výstaviště Tomáš Hübl.
Díky oběma těmto projektům se tak podle něj v areálu pohybuje mnoho Ukrajinek a Ukrajinců včetně dětí. „Věřím, že možnost dát si tu jejich oblíbená jídla jim, byť v symbolické rovině, umožní cítit se tu zase o něco lépe,“ dodává Hübl.
Stát podpoří obce při opravách bytů pro uprchlíky
Každý čtvrtek, kdy je nově provoz Haly 22 prodloužen až do 19:00, nabídne Food Truck Point také doprovodný hudební program v podobě koncertů nebo DJs. Foodtrucková zóna včetně ukrajinského food trucku je letos přesunuta vedle zeleninového trhu v Hale 22. V provozu je všední dny vždy od 11 do 20 hodin, v sobotu už od 9 hodin.