Článek
"Při sanaci zásobníku došlo k úniku většího množství oxidu sírového. Dráždí dýchací cesty." Tak zněla zpráva, kterou v 10:44 hodin dostali do svých mobilních telefonů prostřednictvím magistrátu Ústečané.
Hasiči během patnácti minut havárii lokalizovali, lidé ve městě ale celé dopoledne chodili s kapesníky přes ústa. "Aereosol odvál vítr východním směrem přes město labským údolím pryč," konstatoval muvčí ústecké chemičky Zdeněk Rytíř.
Naměřené hodnoty při úniku oxidu sírového jsou podle magistrátu hluboko pod hygienickou normou pro pracovní prostředí. Školky a školy by ale měly zrušit všechny venkovní sportovní činnosti.
Rozptylové podmínky jsou v Ústí mírně nepříznivé. Riziko by ale hrozilo pouze tehdy, kdyby pršelo. Chemické látky by se spojily s vlhkostí a kyselý déšť by mohl zamořit půdu, vysvětlil pracovník Českého hydrometeorologického ústavu.
V dubnu unikl chlor
V krátké době je to ve Spolchemii druhá havárie. V dubnu unikl z ústecké chemičky chlor. [celá zpráva]
Podle mluvčího Spolchemie se tehdy do ovzduší dostalo nepatrné množství chloru, které v žádném případě nemohlo ohrozit zdraví lidí. Podle odhadu pracovníků ústeckého inspektorátu České inspekce životního prostředí to mohlo být deset kilogramů chloru.
Někteří ústečtí obyvatelé a politici požadují přemístění chemičky z města. Požadavky byly zvlášť hlasité po požáru v listopadu 2002, při němž shořela výrobna umělých pryskyřic. Podle Spolchemie shořelo zhruba 100 tun pryskyřice a surovin. Příčinou požáru bylo nedodržení technologického postupu. Tři zaměstnance policie kvůli tomu obvinila.