Článek
„Cílem je, aby se žáci autoškol neučili otázky zpaměti, ale učili se pravidla silničního provozu,“ řekl při představení nové sady úkolů Milan Janda z ministerstva dopravy.
S dalšími pětatřiceti klasickými a deseti dynamickými otázkami spojenými s videem se uchazeči o řidičský průkaz budou setkávat v testech autoškol od pondělí 11. března.
Ministerstvo přidává otázky ve spolupráci s asociací autoškol dva roky a jedná se už o sedmou sadu. Cílem je navýšit počet otázek až na 1500, jak je to běžné v západních zemích.
Poslední série prověří pravidla pro sedmnáctileté řidiče a jejich mentory. Ptá se i na význam značek sdílená zóna nebo bezpečný odstup.
„Dvě vteřiny znamenají dvě šipky na vozovce,“ popsal Janda základní princip u odstupu, který je potřeba vštěpovat řidičům. Na zmiňované šipky lze narazit na některých úsecích dálnic. Vzdálenost dvou šipek má dát řidičům čas na zareagování v případě nenadálé události.
Ředitelství silnic a dálnic ČR by od jara mělo přidávat další úseky dálnic, kde bude toto vodorovné značení na vozovce.

Šipky na D5 u Zdic na Berounsku
Statické otázky se zaměřují třeba i na význam kontrolek v autě, které označují například zapnutá mlhová světla a podobně. Ptají se také na to, co znamená termín defenzivní jízda.
Otázky v podobě animací a videí se zaměřují na potenciálně rizikové situace, při kterých dochází k dopravním nehodám. Například je to jízda v připojovacích pruzích, udržování bezpečné vzdálenosti nebo předvídání a reakce na chyby ostatních řidičů.
Nové otázky jsou k nahlédnutí na webu Noveotazky.cz.
„V příštích letech bychom rádi rozdělili teoretickou zkoušku na dvě části: vědomostní a dovednostní,“ naznačil Janda. Zatímco vědomostní část bude zaměřená na pravidla silničního provozu či údržby auta, ta dovednostní by měla pomocí klikání v animacích otestovat i reakce řidiče.