Článek
"Pakliže je bota vyrobena z PVC, nebo obsahuje prvky z PVC, tak s velkou pravděpodobností se tam objevují ftaláty. Také jsme u jedněch botiček zjistili vysoké hladiny olova," uvedla. Ve vzorcích bylo 8 až 44 procent ftalátů, obsah olova převyšoval normu sedmdesátkrát.
Ftaláty se v těle chovají jako hormony, poškozují rozmnožovací ústrojí, játra a mohou souviset se vznikem rakoviny a astmatu. Olovo ovlivňuje nepříznivě nervový systém dětí, způsobuje u nich poruchy chování.
Zákon zakazuje výrobu dětské obuvi z plastů do určité velikosti, hovoří ale jen o obuvi uzavřené. Letní sandály a pantofle tedy pod něj nespadají, připomněla senátorka Jitka Seitlová.
Děti obvykle nosí letní obuv bez ponožky, takže se jedovaté látky dostávají přes kůži snadno do těla. V případě dětí je také těžké přesně vymezit, zda si s botou nebudou také hrát, podotkla Jopková.
Pokud nebude průmyslová lobby silná, ftaláty budou v Evropě zcela zakázány.
V dubnu letošního roku předložila Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) návrh na omezení čtyř závazně klasifikovaných ftalátů, včetně DEHP a DIBP, jež Arnika zjistila v testované obuvi. "Pokud nebude průmyslová lobby příliš silná, je jen otázkou času, kdy tyto ftaláty budou v Evropě zakázány zcela. Je však smutné, že celý proces jejich omezování trvá tak dlouho a týká se jen vybraných ftalátů," řekla Jopková.
Nezisková organizace Arnika se dlouhodobě věnuje problému toxických látek ve výrobcích pro děti. Legislativa je omezuje v hračkách, legální ale jsou například v pláštěnkách, včetně dětských, či v podlahových krytinách. "Po legislativních změnách se nebezpečné ftaláty objevují již méně. Nicméně je stále potřeba důsledně dbát na to, aby výrobci tyto látky již opravdu nepoužívali," shrnula Jopková.