Článek
Firma kvůli sporu s městem o cenu tepla v sobotu zastavila dodávky. Bez tepla bylo ve dvoutisícovém městě asi 350 domácností, škola a ústav sociální péče.
Teplo začalo v Rokytnici opět proudit po úterní 21. hodině. Dohoda zatím platí do konce roku. „Dohodli jsme na podmínkách dodávek tepla. Okamžitě to pouštím. Náležitosti nové smlouvy doladíme s městem do konce letošního roku,“ řekl v úterý večer Právu Luděk Koch z dodavatelské společnosti Ekoenergy Moravia, jehož slova potvrdil i rokytnický zastupitel Jiří Štěpán (ČSSD).
Rokytnice byla v úterý přes den zalitá sluncem, ale teplota venku dosahovala jen devíti stupňů. Lidé měli v bytech ve dvou sídlištích o trochu tepleji, radiátory však byly chladné a voda tekla jenom studená také v rokytnické devítiletce a ústavu sociální péče.
„Slunce hřeje a můžeme se vyhřívat před domy. Bereme to jako trénink na horší časy,“ glosovala situaci skupinka lidí před panelákem.
„Obyvatelé naší jediné kompletně zateplené bytovky jsou na tom byli ještě dobře. Uvnitř jsme měli stále okolo dvaceti stupňů. Během noci spadla teplota maximálně o dva. Horší by bylo, kdyby udeřily mrazy,“ doplnil starší muž.
Předchozí radní podle něj tepelné hospodářství přenechali soukromníkům z Moravy, aby měli po starostech, a ti noví do toho spadli rovnýma nohama.
ČEZ Teplárenská zdraží teplo v průměru o 20 procent
Město, jež potřebovalo zajistit teplo pro lidi, a dodavatel, jemuž nezbývá než topit, se zprvu ocitli v patové situaci. „Kotle máme na úvěr a musíme topit, abychom spláceli kredity. Provozujeme okolo dvacítky kotelen v Česku. Problémy nastaly pouze v Rokytnici, kde nás nařkli, že jsme obyvatele a děti využili jako rukojmí,“ popisovali svůj pohled Luděk a Dana Kochovi z firmy Ekoenergy Moravia.
„A o co jiného šlo?“ reagoval zastupitel Zdeněk Dušek a ředitel rokytnické devítiletky, která pro dvě stovky žáků pro jistotu připravila krizový scénář výuky.
„Počítali jsme se zimním stadionem a bazénem v Rychnově nad Kněžnou a vytápěnými objekty v Rokytnici. Teplota ve třídách zatím díky počasí nespadla pod dvacet stupňů. Jinak bychom museli školu zavřít a přejít na distanční výuku, což by pro mnoho žáků pro změnu znamenalo pobyt ve studených domovech a zátěž rodičů,“ obával se Dušek.
Situace podle rokytnického starosty Luboše Michalce (nezávislý) vygradovala koncem září, kdy dodavatel sdělil, že má prázdné zásobníky i kapsy na nákup paliva. „Město na to bylo připravené, načež palivo zajistilo. Okamžikem, kdy k tomu došlo, byla smlouva o dodávkách tepla fakticky ukončena,“ uvedl Michalec, jenž kategoricky odmítal, že by za chlad v domovech obyvatel mohlo město.
„Šlo by zprvu dospět s dodavatelem k dohodě a následně ukončit původní smlouvu. Toto narazilo na pravidla o zadávaní veřejných zakázek,“ tvrdil starosta Michalec, jenž před úterní dohodou vzkázal Kochovi: Pane Kochu, máte zásobníky plné městem koupených pelet. Proč netopíte?
„Protože nemáme smlouvu,“ odpověděl Koch.