Článek
„Zatímco na počátku roku 2019 se průměrný věk obyvatel v krajích nacházel v rozmezí 41,2 až 43,1 roku, na konci projekce v roce 2070 jej lze očekávat v jednotlivých krajích o čtyři až šest let vyšší,“ uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.
Ve všech krajích s výjimkou hlavního města tak brzy začne převažovat počet zemřelých nad počtem narozených. V Praze by měli přirozenou obměnou přibývat obyvatelé do konce 50. let.
Třicet let od revoluce: Kolik nás bylo předtím a kolik nás je dnes?
Nejmladší obyvatele si udrží Středočeský kraj, Praha a Jihomoravský kraj, nejstarší by měla být populace ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Ve Středočeském kraji přibude půl milionu lidí
V Praze by v roce 2070 mělo žít o 410 tisíc lidí více než nyní, tedy 1,72 milionu. Ještě více by se měl zvýšit počet obyvatel středních Čech. Podle projekce téměř o půl milionu osob na 1,86 milionu.
„Bydliště v těchto dvou krajích by tak mohla v budoucnu mít až jedna třetina obyvatel Česka, když aktuálně je to čtvrtina,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky.
Přibude i Jihomoravanů
Mírný nárůst počtu obyvatel se očekává rovněž v Plzeňském a Jihomoravském kraji, který by se tak již v roce 2022 měl stát třetím nejlidnatějším regionem místo Moravskoslezského kraje.
Oproti tomu v polovině krajů by měl počet obyvatel klesnout minimálně o 15 procent.
Nejlepší reklama na manželství: Je to lék na předčasnou smrt
Vnitřním stěhováním by měl nejvíce posílit Středočeský kraj, do kterého by se mohlo do roku 2070 přistěhovat z dalších regionů až 390 tisíc obyvatel.
Na stěhování naopak nejvíce doplatí Praha (–90 tisíc) a Moravskoslezský kraj (–80 tisíc). Počet obyvatel metropole a dalších regionů tak nebude klesat především díky zahraniční migraci.