Článek
Příčiny havárie potvrdí rozbory vody a uhynulých ryb v laboratořích Povodí Moravy a veterinární správy v příštím týdnu. Během pátku posbírali rybáři stovky ryb. V Bobrůvce chovali pstruhy, lipany, parmy, jelce i ostroredky stěhovavé. Škody půjdou do statisíců, protože ryby byly tržní, popsal tragédii. "Vlivem sucha bylo v korytě málo vody a těžké plyny z bahna, spolu s dalšími látkami, absorbovaly z vody v řece veškerý kyslík. Vlna potom v Bobrůvce zabíjela všechno živé," vysvětlil Starýchfojtů.
Rybník, který si majitel sám vybagroval, nemá přítok ani odtok, je podle něj časovanou ekologickou bombou. S rybáři se při odčerpání nebezpečného obsahu do potoka neporadil. Za viníka se nepovažuje. Havárie se na Bobrůvce objevují zhruba každý druhý rok. Nikdy ale neměly takový rozsah. V minulosti byl viníkem lihovar v Radešíně. Obce na toku říčky navíc nemají čistírny odpadních vod, nemají peníze na jejich vybudování. Viník obvykle nebývá potrestán, eventuálně nízkou pokutou, konstatoval rybář.
Vrátit život do Bobrůvky se podle něj podaří za tři až čtyři roky, rybí násada není k dispozici. Všechny potoky jsou už vylovené a ryby byly nasazeny do revíru na řece Bobrůvce a Loučce. Ani sousední svazy žádnou násadu nemají, protože letošní zima byla krutá, konstatoval. Do revírů se nasazují ryby jedno až dvouleté. Ve třech letech ryby dosahují lovné míry 25, respektive 27 centimetrů, vysvětlil Starýchfojtů.