Článek
„Nasvědčují tomu stopy v okolí,“ uvedla Karolína Šůlová, mluvčí státní Agentury ochrany přírody a krajiny.
Příčinu smrti i to, zda jde skutečně o vlčici, a ne křížence psa, má ještě potvrdit pitva i genetická analýza.
„Na výsledky pitvy netrpělivě čekáme. Pokud došlo skutečně k zápasu s divokým prasetem, je to další jasný důkaz, že vlci ve zdejší krajině plní svou funkci a prasata loví,“ řekl Ladislav Pořízek, ředitel Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, která do Ralska také zasahuje. „Přítomnost vlků pomáhá zlepšit stav zdejších lesů. Jejich kořistí je i vysoká zvěř, která působí nemalé škody zemědělcům a brání přirozené obnově lesa, protože okusuje mladé stromky,“ dodal Pořízek.
To, že prasata divoká jsou běžnou součástí vlčího jídelníčku, dokládají podle ochránců přírody náhodné fotografie vlka nesoucího sele i video, které pořídila fotopast v polských Stolových horách. „Ne vždy je ale vlk v těchto střetech vítězem,“ upozornila Šůlová.
Nejde o prvního mrtvého vlka na území CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Před třemi lety bylo tělo zabité vlčice nalezeno nedaleko Brenné u Zákup na Českolipsku. Tímto případem se zabývala i policie, neboť bylo zřejmé, že vlčice byla upytlačena, zastřelena, ale ponechána na místě. Pachatele se najít nepodařilo. Genetická analýza pak odhalila, že vlčice nebyla součástí smečky, která se předtím v Máchově kraji usadila.