Článek
„V Malešicích bude vybudováno další stanové městečko, a to stanové městečko bude určeno právě pro případ humanitární nouze. To znamená pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v České republice ani na žádnou dávku, ale jsou to lidé, kteří by se za normálních okolností zdržovali na hlavním nádraží, před hlavním nádražím, a my jim tady zajistíme to základní, co potřebují,” uvedl Rakušan.
Právě na konci května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží.
Městečko vznikne na zasíťovaném pozemku České pošty.
S uprchlíky v městečku v Malešicích podle ministra bude pracovat romská nezisková organizace, která jim vysvětlí perspektivu toho, kdyby v Česku zůstali, a bude je informovat o tom, že se mohou bezplatně vlakem dostat do Maďarska.
První stanové městečko vzniklo v polovině května v Troji, i to slouží zejména pro uprchlíky z pražského hlavního nádraží, tedy hlavně pro romské rodiny.
Hřib chce omezení dávek uprchlíkům v místech, kde již nejsou kapacity
Do tohoto městečka by ale podle Rakušana měli mířit spíše lidé, kteří nárok na dočasnou ochranu mají a čeká se u nich na ověření.
Městečko v Troji se hned první víkend prakticky zaplnilo, když v něm nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků. Kapacita městečka je rovněž 150 lůžek.
Na pražském hlavním nádraží dnes také vznikne informační stánek, uprchlíky bude informovat o možnostech a podmínkách pobytu v České republice, řekl Rakušan.
Ministerstvo vnitra podle něj nechalo vytisknout letáky nejen v ukrajinštině, ale i v maďarštině, ve kterých jsou informace o tom, že pokud mají uprchlíci maďarský pas, nemají už nárok na dočasnou ochranu v Česku.
Na letáku je také podle něj popsán postup, jak žádat o podporu v Maďarsku.
Lidé, kteří se rozhodnou ubytovat v jiné části Česka než v Praze, budou mít nárok na bezplatnou jízdenku.
Rakušan žádá Ukrajinu, aby její policie prověřila příjezdy Romů
„Výdej jízdenek bude organizován prostřednictvím osob, které určí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Praze, a tyto osoby budou vybaveny speciálním průkazem, který je bude opravňovat k vyzvednutí daného počtu jízdenek pro tyto lidi, kteří o ně zažádají,” uvedl Rakušan.
Jízdenky bude financovat ministerstvo dopravy.
Každý kraj by podle Rakušana také měl vygenerovat 30 až 50 míst pro nouzové ubytování osob, které nebude možné umístit v Praze.
Za tři měsíce trvání invaze na Ukrajinu získalo víza dočasné ochrany 353 412 uprchlíků. V České republice podle Rakušana pobývá asi 75 až 80 procent z nich.
Data podle ministra vychází z pilotního projektu ve čtyřech obcích s rozšířenou působností různých velikostí.
Nejpřetíženější je dlouhodobě právě Praha, ve které svůj pobyt podle statistik ministerstva vnitra k dnešnímu dni ohlásilo 81 944 lidí.