Článek
Matkou nového přírůstku je třicetiletá samice Kijivu. Je babičkou gorilí samice Duni, které se letos 2. ledna také narodil potomek, pojmenovaný později jako Mobi.
Obě gorilí mláďata mají stejného otce – samce Kisumu. Mobi tak dnes získala sourozence a parťáka, se kterým si může hrát, a může vyrůstat ve skupině s podobnou sociální dynamikou jako ve volné přírodě.
Jo! Je to tak, Mobi má sourozence! Kijivu před chvílí porodila. pic.twitter.com/0qm59rbX9L
— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 11, 2024
Rychlý a bezproblémový porod
Noční dění v pavilonu sledovali chovatelé na kamerách. „Kijivu začala být, tuším, po desáté hodině večerní neklidná. Před půl jednou se schovala do nejtemnějšího místa a odtamtud už vyšla s mládětem. Porod samotný byl dost rychlý. Mládě začalo pít mléko ještě před jednou hodinou,“ sdělil Bobek.
„Zatím, a musím to zaklepat, probíhá všechno moc dobře,“ zhodnotil. Matka se o potomka dobře stará, však je také zkušenou rodičkou, jde o jejího pátého potomka. Otec zpovzdálí přihlíží a dvojici hlídá, ve skupině je celkově klid.
Pohlaví nového přírůstku ani jeho jméno zatím nejsou známé. Křest by měl proběhnout 11. května.
Návštěvníci si gorilí mládě mohou prohlédnout, musí však dodržovat nastavená opatření, dopřát skupině klid a nepoužívat velké fotoaparáty a kamery.
Gorilí mládě v pražské zoo už zná své jméno, odkazuje na dědictví
Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady byl samec Titan, po něm do zoo přišla samice Nigra.
První mládě se v pražské zoo narodilo 13. prosince 2004 – samička Moja se stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku. V listopadu 2011 Moja odcestovala do Španělska, kde žije v parku Cabárceno.
V září 2022 byl v zoo otevřen nový pavilon goril s názvem Rezervace Dja, který je největším pavilonem v historii zoo. Pavilon je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci.