Článek
Školka vylepila na dveře papír s oznámením, že se u nich vyskytly opičí neštovice.
„Dle informace krajské hygienické stanice musí třída zůstat 21 dnů v izolaci. Izolace nemusí probíhat doma, děti mohou chodit do mateřské školy. Třída bude v izolaci od ostatních dětí v MŠ (samostatné prostory v budově i venku, neúčast na akcích MŠ),“ stojí v oznámení.
Ředitelka školy Eva Kuříková Právu informaci potvrdit nechtěla. „Obraťte se na pražskou hygienickou stanici. Všechno dodržujeme podle jejich pokynů,“ řekla pouze.
Pražská hygiena na svých webových stránkách ve čtvrtek odpoledne zveřejnila oznámení, v němž výskyt opičích neštovic ve školce potvrdila. „HSHMP tento týden zaznamenala potvrzený případ u necelých pět let starého dítěte v jedné z pražských mateřských škol,“ uvedla stanice s tím, že jde o vůbec první výskyt u dítěte v Praze, ve světě je takových případů více.
„Výsledek odebraného kožního vzorku (puchýřku) ukázal jen mírnou pozitivitu. Přesto v rámci předběžné opatrnosti nejenom že HSHMP zahájila příslušné epidemiologické šetření, ale nastavila také adekvátní protiepidemická opatření u konkrétních jedinců i v dané MŠ,“ oznámila hygiena. Dítě i jeho rodinní příslušníci museli podstoupit kontrolní výtěry z nosohltanu a odběry krve. „Výsledky výtěrů z nosohltanu jsou u všech negativní. Výsledky rozborů krve budou známé až příští týden. Do té doby zůstávají všechna níže popisovaná protiepidemická opatření v platnosti,“ uvedla hygiena s tím, že dítě se pravděpodobně nakazilo na rodinné dovolené ve Španělsku.
Riziko pro těhotné a osoby se sníženou imunitou
K přenosu z člověka na člověka dochází podle odborníků zejména dlouhodobým kontaktem, virus se šíří při těsném fyzickém kontaktu s nakaženým nebo například ložním prádlem. Šíření kapénkovou cestou (vzduchem) je podle odborníků možné, ale ne snadné.
Jiné způsoby přenosu z člověka na člověka zahrnují přímý kontakt s tělními tekutinami či infekčními lézemi a nepřímý kontakt s materiálem lézí, např. prostřednictvím kontaminovaného oblečení nebo prádla.
Osoby, které jsou „v riziku onemocnění“, by měly omezit kontakty s malými dětmi, těhotnými ženami a s osobami se sníženou imunitou.
První případ opičích neštovic byl v Evropě zaznamenán 7. května ve Spojeném království.