Článek
Školka vylepila na dveře papír s oznámením, že se u nich vyskytly opičí neštovice.
„Dle informace krajské hygienické stanice musí třída zůstat 21 dnů v izolaci. Izolace nemusí probíhat doma, děti mohou chodit do mateřské školy. Třída bude v izolaci od ostatních dětí v MŠ (samostatné prostory v budově i venku, neúčast na akcích MŠ),“ stojí v oznámení.
Ředitelka školy Eva Kuříková Právu informaci potvrdit nechtěla. „Obraťte se na pražskou hygienickou stanici. Všechno dodržujeme podle jejich pokynů,“ řekla pouze.
V Česku je první případ opičích neštovic
Pražská hygiena na svých webových stránkách ve čtvrtek odpoledne zveřejnila oznámení, v němž výskyt opičích neštovic ve školce potvrdila. „HSHMP tento týden zaznamenala potvrzený případ u necelých pět let starého dítěte v jedné z pražských mateřských škol,“ uvedla stanice s tím, že jde o vůbec první výskyt u dítěte v Praze, ve světě je takových případů více.
„Výsledek odebraného kožního vzorku (puchýřku) ukázal jen mírnou pozitivitu. Přesto v rámci předběžné opatrnosti nejenom že HSHMP zahájila příslušné epidemiologické šetření, ale nastavila také adekvátní protiepidemická opatření u konkrétních jedinců i v dané MŠ,“ oznámila hygiena. Dítě i jeho rodinní příslušníci museli podstoupit kontrolní výtěry z nosohltanu a odběry krve. „Výsledky výtěrů z nosohltanu jsou u všech negativní. Výsledky rozborů krve budou známé až příští týden. Do té doby zůstávají všechna níže popisovaná protiepidemická opatření v platnosti,“ uvedla hygiena s tím, že dítě se pravděpodobně nakazilo na rodinné dovolené ve Španělsku.
Riziko pro těhotné a osoby se sníženou imunitou
K přenosu z člověka na člověka dochází podle odborníků zejména dlouhodobým kontaktem, virus se šíří při těsném fyzickém kontaktu s nakaženým nebo například ložním prádlem. Šíření kapénkovou cestou (vzduchem) je podle odborníků možné, ale ne snadné.
Jiné způsoby přenosu z člověka na člověka zahrnují přímý kontakt s tělními tekutinami či infekčními lézemi a nepřímý kontakt s materiálem lézí, např. prostřednictvím kontaminovaného oblečení nebo prádla.
Osoby, které jsou „v riziku onemocnění“, by měly omezit kontakty s malými dětmi, těhotnými ženami a s osobami se sníženou imunitou.
První případ opičích neštovic byl v Evropě zaznamenán 7. května ve Spojeném království.