Článek
Hasiči s městskou správou služeb zároveň rozebrali některé zábrany, některé ještě rozeberou, ale jiné podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) prozatím na místě zůstanou.
„Myslíme si, že by všechny zábrany měly být odstraněny s koncem příštího týdne, do neděle, ale je to zatím jen úvaha,“ řekl Svoboda. Pro lidi budou náplavky podle něj otevřeny až poté, co průtok v Malé Chuchli klesne na 450 kubíků za sekundu. Ve čtvrtek se pohyboval kolem 700 kubíků za sekundu. Až koncem příštího týdne se také mají otevřít vrata na Čertovce.
Zatímco v Olomouckém kraji pomáháme s následky povodní, v Praze již probíhá demontáž protipovodňových zábran. pic.twitter.com/1e3hZUFBAB
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) September 19, 2024
Lodě podle šéfa pražských hasičů Luďka Prudila smějí na řeku jen mezi Jiráskovým a Barrandovským mostem. „Na zbývající části toku Vltavy je plavba dále zakázána. To znamená plavba na jakémkoli plavidle, ať už je to nafukovací člun, kajak, kánoe, paddle-board, surfovací prkno, není dovolena. Dotyčný se dopouští přestupku,“ varoval Prudil.
Praha podle primátorovy náměstkyně Jany Komrskové (piráti) teprve bude sčítat škody, ale je jasné, že se týkají hlavně padlých stromů nebo poničených hřišť u potoků.
Pitnou vodu do Jeseníků
Praha také začala poskytovat městu Jeseník a obcím kolem něj balenou pitnou vodu. Jde o dvoulitrové sáčky z artézských studní v Káraném, které spravují Pražské vodovody a kanalizace. Za den je možné na Jesenicko podle radního Michala Hrozy (TOP 09) vypravit tři až čtyři tisíce sáčků s vodou. Má větší životnost než voda v cisternách a není pro ni třeba chodit s kýblem. „Ta, kterou vyrábíme dnes, bude dobrá ještě v listopadu,“ řekl Hroza. Předpokládá, že pomoc bude Praha poskytovat, dokud se v obcích postižených povodněmi neobnoví řady s pitnou vodou, což by podle Hrozy mohlo trvat týden.