Článek
Čtyři naprosto zdemolované vozy nyní „zdobí“ jižní stranu Strahovského stadionu.
„V rámci festivalu jsme udělali i výstavu Autovraky z Ukrajiny. Přivezli jsme z Buče, Irpině a Hostomelu čtyři vozidla, za kterými se skrývají neskutečné lidské příběhy,“ vysvětluje pro Novinky Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel neziskové organizace Post Bellum, která sbírku Paměť národa spravuje.
Organizátor výstavy tak chce prostřednictvím autovraků vyprávět příběh o tom, co se na Ukrajině děje obyčejným lidem.
Podle Kroupy se za každým autem skrývá dramatický příběh rodiny, která z Ukrajiny musela uprchnout a jen o vlásek unikla smrti.
„Ty rodiny ale všechny přežily, my zde nevystavujeme rakve, vybrali jsme taková auta, která vyprávějí šťastné příběhy rodin, které utekly před ruskou agresí,“ dodává.
Plavecký instruktor i generální ředitel
Například vůz Kia patří plaveckému instruktorovi, který po vypuknutí války ukryl svou rodinu do sklepa. Zde byli několik dnů bez jídla a vody a válku registrovali jen sluchem – přes dunění po výbuších raket. Zasažen byl i jejich dům, kromě psa Kobyho ale všichni přežili.
„Tento člověk zachránil svoji rodinu tak, že vytvořil z ubrusů bílé vlajky a potom projížděli v jeho druhém autě – protože to, které tady je, bylo spáleno a rozmláceno ruskými agresory – celým bojištěm v Irpini s rukama nahoře. Byl to zázrak, protože Rusové takové lidi stříleli. Oni se dostali až k ukrajinskému checkpointu a byli zachráněni,“ líčí Kroupa.
Zničená ruská technika v Praze připomíná hrůzy invaze na Ukrajinu
Luxusní vůz Ford Mustang zase vypráví příběh generálního ředitele z Buče, který se svou těhotnou manželkou opustil dům den před vypuknutím války. „Od svých sousedů dostali pak jen zprávu, že jejich dům byl kompletně srovnán se zemí a jejich vůz prostě shořel,“ říká vedoucí projektu.
Rostislavovi z Irpině patřil Range Rover, s jehož pomocí třeba i odklízel sníh. Se svou rodinou uprchl v dodávce, tento druhý vůz nechal stát před domem.
„Zajímavost je, že on nechal klíčky i technický průkaz v tomto autě, aby svým sousedům umožnil útěk, což se tedy nakonec nestalo,“ doplňuje ředitel.
Milion korun od sponzora
Převoz automobilů byl nákladný, protože pocházejí přímo z předměstí Kyjeva. Podle Kroupy organizace nechtěla na přepravu použít peníze z ukrajinské sbírky, která byla spuštěna už v únoru a v níž se dosud vybralo celkem 400 milionů korun. Nakonec pomohl sponzor, který nabídl milion korun. Vraky byly od majitelů odkoupeny.
Výstavu bude možné v následujících měsících spatřit v několika městech v ČR. Na Strahovském stadionu je k vidění od čtvrtka 29. září do 1. října, poté poputuje do dalších měst.
Vstupné na festival je dobrovolné. Kromě příběhů ukrajinských rodin sužovaných válkou je zde bohatý doprovodný program. „Budou tu koncerty, divadlo, přednášky, besedy, filmové projekce a spousta dalších akcí,“ slibuje Kroupa.