Článek
V Čechách byl rýhonosec nalezen pouze jednou, a to počátkem minulého století u Orlíku. Morava, hlavně její jih, má mnohem teplejší a sušší podnebí, které tento brouk potřebuje k životu. Před druhou světovou válkou vědci brouka nacházeli na Pálavě v okolí Mikulova a na Znojemsku.
„Pak se ale rýhonosec na několik desetiletí zcela vytratil. Zřejmě kvůli chladným létům. Za posledních deset let jej ale opět nacházíme u Mikulova a na Znojemsku," uvedl Stejskal.
Prospívá mu mírná zima
Přirozeným domovem rýhonosce Rhabdorrhynchus echii je jižní Evropa. Patří k druhům, které rozšiřují své teritorium patrně kvůli tomu, že zimy jsou ve střední Evropě stále mírnější a léta suchá. Jeho výskyt v Podyjí jasně ukazuje, nakolik je tento národní park druhově pestrý a jedinečný, dodal Stejskal.
S kolegou našel rýhonosce v malém úhoru v lokalitě Stará vinice mezi obcemi Hnanice a Havraníky. V oblasti byla před časem zrušena vinice, kterou pak zemědělci ponechali ladem.
„Už po pouhém roce se na ploše tohoto úhoru o výměře téměř dvou hektarů uchytilo druhově mimořádně bohaté společenstvo rostlin. Při bližším zkoumání jsme zjistili, že kromě pravých plevelů obsahuje velký počet druhů typických spíše pro stepní trávníky, které jsou domovem rýhonosce," dodal Stejskal.