Článek
„Jedná se o vyřazené generační ryby z Výzkumného ústavu rybářského ve Vodňanech. Je to takový bonus pro naše členy,“ řekl Právu hospodář Krajského rybářského svazu v Plzni Jaroslav Vogl.
Za sumce zaplatil svaz desítky tisíc korun. „Rozhodli jsme se je vysadit v Litické přehradě, která není tak rozlehlá, a rybáři tak mají větší naději na úspěch,“ vysvětlil Vogl. Upozornil ale na to, že sumec je hájený až do 16. června. „To je čas na to, aby se ryby rozjely a našly si každá své teritorium. Mezitím projdou i reprodukčním procesem,“ doplnil.
Chytat na přehradě může každý, kdo si koupí krajskou nebo celosvazovou povolenku.
Pro vědecké účely jsou sumci přerostlí
Podle Davida Gely z vodňanského ústavu se jedná o deset až patnáct let staré ryby. „Pro naše účely jsou už moc přerostlé. Špatně se s nimi manipuluje například při umělých výtěrech,“ uvedl.
Problém s adaptací v novém prostředí mít sumci podle Gely nebudou. „Chováme je ve 40hektarovém rybníku společně s dalšími druhy ryb, takže žili v naprosto přirozeném prostředí, jaké mají nyní v přehradní nádrži. Tam se letos i vytřou,“ uzavřel Gela.
Sumec v našich podmínkách může dosáhnout až metrákové hmotnosti. Zatím největší, kterého se podařilo vylovit z vody na udici, vážil 93 kilogramů.