Článek
Na černo jela žena v roce 2009. Protože byla nezletilá, dluh měla zaplatit její matka. Ta tak neučinila a exekutor trpělivě čekal. Když po letech mladá žena nastoupila do práce, zjistila, že jí exekutor ze mzdy začal strhávat dluh, který mezitím vyrostl z původních 2012 korun na více jak 40 tisíc.
Soudy musí chránit mimo jiné zájem dítěte, aby do dospělosti nevstupovalo se závazky
Žena se snažila situaci vyřešit tím, že si vzala několik nebankovních půjček, z nichž většinu, včetně až 200% úroku, splatila. Nakonec ale stejně skončila v insolvenci. Do toho se jí v roce 2021 narodilo dítě, jeho otec ukrajinské národnosti odešel bojovat proti Rusku –a od té doby o něm žena neměla žádnou zprávu. Nakonec musela požádat o zrušení insolvence, protože zůstala bez peněz a nebyla schopná dodržet splátkový kalendář.
Když se před soudy snažila exekuci zastavit, nepochodila. Přestože v minulosti Ústavní soud opakovaně rozhodoval o tzv. dětských dluzích, českobudějovický okresní i krajský soud to zjevně nezajímalo.
Exekucím v Česku stále čelí přes 2200 dětí, většina kvůli stokorunám
Rdousící efekt dluhu
Teprve senát Ústavního soudu se soudcem zpravodajem Pavlem Šámalem se ženy zastal. „Obecné soudy pochybily zejména tím, že odmítly zkoumat, zda exekuční titul nevykazuje zásadní vady, jak v řízení stěžovatelka po celou dobu řízení namítala. Soudy musí při svém rozhodování chránit mimo jiné zájem dítěte, aby do dospělosti nevstupovalo se závazky, jež mohou mít rdousící efekt,“ připomněl Šámal.
„Exekutor navíc začal dlužnou částku vymáhat až v okamžiku dovršení zletilosti, přičemž v důsledku nečinnosti exekutora narostlo příslušenství pohledávky. V důsledku toho se stěžovatelka při vstupu do svého dospělého života musela zadlužit. Vzala si půjčku s nepřiměřeně vysokými úroky, aby vymáhanou částku mohla splácet. To ji uvrhlo do dluhové pasti. Nyní je nemajetná, invalidní, pečuje o malé dítě a je samoživitelka,“ vypočetli soudci.
Případ nyní poputuje k okresnímu soudu, aby rozhodl znovu a výrazně lépe.