Článek
Informaci Novinkám potvrdil Jakub Klicpera z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. „Hotovo by mělo být v řádech týdnů,“ nastínil.
V současnosti mají vědci na hrázi vodní nádrže pět přístrojů. „Veškerá data z nich už máme online. Můžeme se na ně kdykoliv u nás v ústavu podívat,“ poznamenal Klicpera.
Doplnil, že právě přehrada spadá do epicentrální oblasti Nového Kostela. „Zemětřesení se tady vyskytují často. Jedná se o nejaktivnější území v celé zemi,“ upozornil. Je proto důležité vodní nádrž sledovat.
Na balkoně má prasklinu. Lidé popisují zážitky ze zemětřesení na jihozápadě Čech
Jestliže se objeví otřesy o síle vyšší než 3,5 stupně, vydávají geofyzici varování. „Naposledy tady bylo zemětřesení loni v listopadu,“ řekl odborník a doplnil, že jeho síla dosáhla 3,2 stupně.
Kvůli lepšímu monitoringu dané oblasti aktuálně dodělávají už zmíněnou stanici. „Je to zázemí, kam se můžeme opakovaně vracet. Přístroje dovnitř umístíme na krátkodobé experimenty, necháme je tam na pár týdnů, pak je zase odvezeme a data vyhodnotíme,“ vysvětlil Klicpera.
Ten se specializuje na rojové zemětřesení, které se právě na Chebsku vyskytuje. „Nejde o jeden dominantní otřes, ale o řadu dost podobných zemětřesení. Roj může trvat dny až měsíce,“ ozřejmil. Na starosti má všech 24 stanic v západních Čechách.