Článek
„Personální odbor zjistil, že řada mladých lékařů, kteří byli v letošním roce přijati z důvodu posílení služeb, dosud přesčasy neslouží. Pokud by tito lékaři odmítali přesčasovou práci i po novém roce, nebude jim pracovní smlouva prodloužena,“ vyplynulo z porady přednostů a primářů na konci října, s jejímiž závěry se mohly Novinky seznámit.
Jde o jeden z kroků, kterým chce Motol zefektivnit provoz a snížit asi 270milionový deficit, který mu podle propočtů příští rok kvůli nastavení úhrad za péči a navýšení platových tarifů u zaměstnanců vznikne.
Nepřímý apel na sloužení přesčasů ale pobouřil mladé lékaře. Kolik z nich odmítá brát noční, sváteční či víkendové služby nad rámec standardní osmihodinové pracovní doby, nemocnice na dotaz Novinek neupřesnila.
Viceprezident ČLK Přáda: Plnění prosincové dohody kulhá. Spokojeni jsme zčásti
Podle lékaře, který si nepřál být jmenován, už většina doktorů překročila roční povolený limit přesčasů, který je 150 hodin z pokynu zaměstnavatele a dalších 416 hodin po vzájemné dohodě. Někteří jsou ochotni brát „nelegální“ služby dál, pokud jsou jim adekvátně propláceny. Část je ale proti.
Vedení nemocnice to nepovažuje za kolegiální ani hospodárné.
„Cílem přijetí většího počtu mladých lékařů bylo snížit celkový objem přesčasů, které by neměly přesáhnout 416 hodin,“ reagovala pro Novinky mluvčí FN Motol Pavlína Danková.
Připomněla loňský protest, kterým chtěli mladí lékaři upozornit na přetěžování a enormní množství přesčasů. Zatímco doktoři usilovali o reorganizaci práce a snížení tlaku na množství směn, nemocnice zajišťující péči po 24 hodin 7 dní v týdnu to bere jinak.
„Pokud jim chceme ulevit v přesčasech, je logické, že nemocnice má zájem v první řadě o lékaře, kteří budou sloužit, aby tím pomohli svým kolegům. Pokud nechtějí v nemocnici sloužit, pak bude situace stále stejná, budeme mít sice víc lékařů, a stále jenom část z nich bude sloužit a tím pádem dělat přesčas a dál budou unavení,“ uvedla Danková.
Zdůraznila, že chtějí, aby lékaři vykryli služby v souladu se zákonnými limity. Letošní kontrola z inspektorátu práce ale našla několik případů, kdy k porušení zákoníku práce docházelo. Ředitel Motola Miloslav Ludvík ale považuje závěry za neprofesionální.
Práci dělí
V největší tuzemské nemocnici v Motole pracovalo loni 1381 lékařů, každým rokem se počet zvyšuje. Ve snaze srazit část nákladů zavedli i stop stav na přijímání nových lékařů, s výjimkou nedostatkových specializací a nelékařských profesí. Danková ujistila, že se to netýká náhrad za odcházející lékaře nebo lékařky odcházející na mateřskou.
Další nemocnice se k personální politice vyjadřovat nechtějí.
„Ve Všeobecné fakultní nemocnici flexibilně reagujeme na potřeby jednotlivých klinik,“ komentovala stručně Marie Heřmánková, mluvčí nemocnice na pražském Karlově náměstí, kde pracuje 1234 lékařů.
Od srpna je legální sloužit u záchranky nebo v nemocnici s nepřetržitým provozem až 24 hodin (12 hodin směna a max. 12 hodin přesčas), za náležitý příplatek.
Ludvík, který je zároveň předsedou Asociace nemocnic ČR, nedávno poukázal na to, že asi třetina lékařů působí souběžně i v jiné nemocnici, kde se jim zákonný limit povolených přesčasů počítá od nuly, což zákoník práce umožnuje.