Hlavní obsah

V Lužických horách jsou vlci, potvrdila fotopast

Lužické hory

Přítomnost minimálně dvou vlků odhalily fotopasti umístěné v Lužických horách. Zda se jedná o pár, který vyvedl mladé, odhalí až další kontroly fotopastí. Fotografie a videozáznam vlků zveřejnil server Šelmy.cz a Hnutí DUHA.

BEZ KOMENTÁŘE: Nejméně dva vlky zachytila fotopast umístěná v Lužických horáchVideo: Šelmy.cz

Článek

O možném výskytu vlků v této chráněné krajinné oblasti se spekulovalo už delší dobu, letos v lednu například dobrovolník Vlčích hlídek objevil ve sněhu stopy a ležení vlků. I snímky z fotopasti jsou staré několik měsíců.

"Fotopast umístili dobrovolníci Vlčích hlídek na konci zimy a ponechali ji několik měsíců bez kontroly pro případ, že se vlci v lokalitě usadí a vyvedou mladé," uvedl Jan Piňos z Hnutí DUHA.

K fotopasti zamířili proto dobrovolníci až nyní. Jsou na nich dvě šelmy. "Zda šlo o pár, který vyvedl mladé, ukážou další pravidelné kontroly fotopastí," dodal Piňos.

Regulují přemnožená zvířata

Výskyt vlků byl na severu Čech potvrzen také v okolí Doks, ve Šluknovském výběžku, Národním parku České Švýcarsko, v Jizerských a Krušných horách. Přínosem vlka v krajině je podle ochránců přírody regulace přemnožených zvířat, jako jsou divoká prasata, daňci, jeleni a srnci.

"Fakt, že se v Lužických horách usadil minimálně pár vlků, je pro naše lesy dobrou zprávou. Vlci pomáhají do krajiny vracet přírodní rovnováhu. Zároveň je nutné zabezpečit hospodářská zvířata, především ovce, kozy a novorozená telata proti útokům vlků," uvedl expert na velké šelmy Miroslav Kutal.

Foto: Šelmy.cz

Přítomnost vlků podle ochránců přírody přínosem v regulaci přemnožených zvířat

Jen Liberecký kraj na náhradách za škody způsobené vlky vyplatil za poslední čtyři roky 156 000 korun. V rámci přeshraničního evropského projektu, jehož cílem je zmírnění rizik konfliktů, byl vytvořen web, kde majitelé stád hospodářských zvířat najdou rady, jak chov před vlky chránit.

Tyto šelmy dokážou v krátkém čase překonat stovky kilometrů. Největší divoká populace se nachází v německé Lužici, kde se dokázali přizpůsobit a přežívají i v poměrně hustě osídlené krajině.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám