Hlavní obsah

V koalici už si zase píšou dopisy. Sněmovna mě zlynčuje, stěžuje si partnerům Babiš

Novinky, zpe, mrz
Praha
Aktualizováno

Možná by stálo za to spočítat, kolik už si koaliční partneři během vládnutí vyměnili dopisů. Libují si v nich především ministr financí Andrej Babiš (ANO) a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). V úterý přibylo další psaní. Babiš poslal premiérovi i vicepremiérovi Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) dopis, ve kterém si stěžuje na Sněmovnu, která se do něj obula kvůli korunovým dluhopisům. Novinky mají dokument k dispozici.

Foto: Petr Horník, Právo

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Článek

Poslanci se podle šéfa státní kasy staví do role žalobců i policie, když mu nařizují, aby něco vysvětlil. Babiš podotkl, že o tom, co je a není podvod, rozhodují soudy. Babiš tak reagoval na usnesení Sněmovny z minulého týdne k bodu „Daňové podvody ministra financí“.

Dolní komora vyzvala Babiše, aby do konce dubna vysvětlil své daňové záležitosti. Pokud tak neučiní, má z toho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyvodit důsledky.

„Kdo bude rozhodovat o tom, jestli moje vysvětlení je, nebo není věrohodné? Zase Poslanecká sněmovna. Je dopředu jasné, jak to dopadne. Poslanecká sněmovna mě zlynčuje!“ stěžuje si Babiš.

V dopise informoval, že na usnesení Sněmovny bude reagovat do konce dubna v písemné podobě. Podle něj ale události působí dojmem, že jedinou snahou některých zákonodárců je celou kauzu zveličovat a natahovat v čase v rámci předčasně započaté volební kampaně.

Ministr premiérovi vzkázal, že by se měl distancovat od neférového jednání Sněmovny. Jak konkrétně, ale nezmínil.

Bělobrádek: Odpovím citacemi z Ústavy

Šéf lidovců Bělobrádek potvrdil, že dopis dostal e-mailem. Přepokládá, že přijde i v tištěné formě, prý na něj rád odpoví. „Myslím, že je tam především zmíněno to, co má řešit Poslanecká sněmovna. Já odpovím zřejmě citacemi z Ústavy,“ reagoval vicepremiér.

Nic nového v dopise nevidí. Babiš už podle něj některé věci vysvětlil, jiné ale ne. Podle Bělobrádka zůstává otázkou, zda vůbec vysvětlit jdou. „To, zda to byly trestné činy, musejí vyšetřit orgány činné v trestním řízení. Zda se ale jednalo například o neetické jednání, to si musí vyřešit každý sám,“ řekl k tomu Bělobrádek.

Výběr článků

Načítám