Článek
Kontrola rigorózních prací vyplývá ze skandálu, který na zdejší právnické fakultě začal plagiátorskou aférou jednoho z členů vedení.
"My v tuto chvíli stahujeme tyto práce z celé fakulty, protože se některé nachází na jednotlivých fakultách," řekl Pospíšil v Otázkách Václava Moravce. Pokud se pracovníkům školy chybějící práce nepodaří nalézt, škola podle Pospíšila požádá jejich autory, aby poskytli kopii.
To ale absolventi ze zákona udělat nemusí. "Autor práce dnes není povinen následně nám dát kopii, to je jeho dobrá vůle," řekl Pospíšil. Uchovávat všechny kvalifikační práce v knihovnách vysokým školám od roku 2006 přikazuje zákon.
Pospíšil: škola má šanci fungovat zcela bez problémů
Největší skandál českého vysokého školství po roce 1989 začal na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni před měsícem. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala zřejmě nestandardně rychle. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Tři hlavní aktéři celého skandálu odejdou také ze školy. Ministerstvo školství podalo kvůli aféře trestní oznámení.
"Ta škola dneska z hlediska výuky normálně funguje. Jsem přesvědčen, že pokud se ty věci vyšetří, pokud se odstraní systémové problémy, tak ta škola má šanci dál fungovat zcela bez problémů," dodal Pospíšil.
Ministerstvo školství nyní prověřuje i další právnické fakulty a vysoké školy, zda v nich nedocházelo k podobným pochybením jako v Plzni. Ředitel odboru vysokých škol ministerstva školství Václav Vinš řekl, že výsledky šetření ze všech vysokých škol bude mít úřad k dispozici v polovině ledna.
Motejl: kauzu rozvířila média
Podle ombudsmana Otakara Motejla aféru rozviřuje mediální tlak. "Za všechno může Ústavní soud, kdyby byly volby, nebyla by aféra na Západočeské univerzitě," řekl v pořadu s tím, že pokud by se předčasné volby původně plánované na začátek října konaly, bylo by v současné době o čem psát.