Článek
„Nalezená kostra pochází pravděpodobně z 2. poloviny 9. století, možná 1. poloviny 10. století. Je součástí rozsáhlého plošně velmi velkého pohřebiště, které zde v tomto období bylo a o kterém víme už od minulého roku. Jedná se také o první ostatky, které byly nalezeny pod podlahou suterénu Klementina,“ popsal nález archeolog z Národního památkového ústavu v Praze Jan Havrda.
Již v loňském roce byly objeveny raně středověké hroby, ve kterých bylo uloženo asi deset koster. Některé z nich byly nalezeny pod studentským nádvořím a také pod hlavním nádvořím. K dalším objeveným nálezům v Klementinu patří vzácná fresková výmalba, zazděné dveře do kostela Nejsvětějšího Salvátora či historická táhla ztužující stropní klenby.
„V místnosti, konkrétně na stěně kostela svatého Salvátora, se našly malby, které jsou mladší než původní výzdoba kostela v chodbách, které jdou s Křížovnickou ulicí. Jedná se o velmi vzácné fresky. V té místnosti byla provedena nová úprava stropů architekta Machoně, čili se počítalo, že ty omítky a stěny budou nové. V průběhu tehdejšího průzkumu se sondy vyhnuly barevným věcem, a když se dělala elektrika, tak se poté zjistilo, že se tam nacházejí jakési barevné vrstvy. Na stěně svatého Salvátora byly dvě základní omítky a pak spousta vápenných nátěrů, které malby překrývaly,“ doplňuje akademický malíř a restaurátor Jan Živný.
Celkové náklady na opravu někdejší jezuitské koleje dosáhnou 1,886 miliardy korun. Revitalizace je momentálně ve druhé fázi a doposud stála 600 miliónů korun. Jen archeologický výzkum a restaurátorské práce vyšly téměř na 130 miliónů korun.
Revitalizace rozsáhlého historického areálu v centru Prahy trvá od roku 2010 a měla by skončit v roce 2018. Oproti původnímu plánu má tak rekonstrukce rok a půl skluz. Mohou za to především rozsáhlé archeologické a památkové průzkumy.