Článek
Tedy aspoň vyztužení kůru (kruchty) pro nástroj, který už čtyři roky čeká hotový ve Španělsku. Stavební firma začala tento týden do chrámu navážet další speciální dřevěné trámy, které kruchtu dostatečně zpevní.
„Staveniště bylo zhotoviteli předáno tento týden,“ řekla Právu a Novinkám mluvčí pražského Hradu Eva Hromádková. „Pokud se neobjeví při odkrytí stavby žádné neočekávané okolnosti, práce by měly být dokončeny zhruba za čtyři měsíce,“ dodala. Nový nástroj váží 33 tun, což by původní kruchta neunesla.
Nepřijdou-li další komplikace, varhany by se měly začít stavět na podzim a hotové by mohly být příští rok. „Až bude hotový kůr, začnou se ze Španělska před zimou navážet jednotlivé díly. Potom bude klimatická pauza a stavba nástroje začne příští rok,“ řekl Právu a Novinkám organolog Arcibiskupství pražského Štěpán Svoboda, který se na stavbě varhan podílí. „Klimatická pauza je nutná, protože při nižších teplotách nefungují lepidla,“ poznamenal Svoboda.
Koncert podpořil vznik nových svatovítských varhan
Překážek na cestě může být ještě mnoho. Zhotovení varhan zkomplikoval už covid a poté slabá nosnost kruchty. Svoboda ale věří, že si na nový nástroj brzy zahraje. „Příští rok varhany začnou určitě hrát. Ale jestli to bude finálně zintonované, je nyní ještě předčasné mluvit,“ dodal.
Rozpočet roste a sbírka běží
Varhany vznikaly ve španělském El Papiol v dílně světoznámého varhanáře Gerharda Grenzinga který vyhrál v roce 2017 mezinárodní soutěž. Původní smlouva počítala s tím, že nástroj bude v katedrále v roce 2019, ale kvůli koronaviru se stavba o rok protáhla. Poté přišly komplikace s kruchtou a stavebním úpravami.
Varhany pro Svatovítský chrám navrhl designér Peter Olah, který se inspiroval Panskou skálou známou z pohádky O pyšné princezně. Původně měly stát 80 milionů korun, ale nyní je už jasné, že cena jistě přesáhne 110 milionů korun. Zatím se ve veřejné sbírce vybralo přes 105 milionů korun.
Sbírka proto stále běží. Řada lidí využila i možnost adoptovat jednu z píšťal. Ta nejmenší vyjde na dva tisíce, největší na 30 tisíc korun. Celkem bude nástroj mít šest a půl tisíce píšťal. Největší z nich měří sedm a půl metru, nejmenší sotva centimetr.
Nové varhany od mistra Grenzinga budou už čtvrtým nástrojem, který bude v katedrále hrát. První gotické varhany shořely při velkém požáru v roce 1541. Ale netrvalo dlouho a v katedrále začaly růst nové renesanční varhany zvané Ferdinandovy po císaři Ferdinandovi 1., který stavbu částečně financoval.
„Císařské varhany se proslavily v celé Evropě. Současníci se shodovali, že pražské císařské varhany jsou největším a nejkrásnějším nástrojem křesťanského světa,“ stojí na stránkách nadace pro stavbu nových varhan. Sloužily až do 3. června 1757, kdy pruští dělostřelci svým bombardování Prahy zapálili katedrálu. Poté bylo 170 let v chrámu ticho. Od dostavby v roce 1929 byly na kruchtě provizorní Mölzerovy varhany.