Hlavní obsah

V kampani už budou čeští trumpisté opatrnější, míní experti

4:02
4:02

Poslechněte si tento článek

Téměř polovina Čechů si myslí, že by čeští politici měli brzdit s podporou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle politologů se dá očekávat, že politici budou v předvolebním obdobím zvažovat, zda se k Trumpovi přikloní, či nikoli. Především kvůli jeho nevyzpytatelnosti.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Expremiér Andrej Babiš (vlevo) a prezident USA Donald Trump

Článek

„Úplný distanc by nebyl pro ty politiky, kteří Trumpa podporovali před americkými volbami, věrohodný. Přístup k němu je ale potřeba zrevidovat s ohledem na zájmy občanů ČR,“ míní politolog Milan Školník z České zemědělské univerzity v Praze, podle kterého si Trumpovi podporovatelé zřejmě budou vybírat jen některá z témat.

O tom, že čeští politici budou ve vztahu k americkému prezidentovi lavírovat, je přesvědčen i politolog Michal Malý z Univerzity Karlovy.

„Co se týče ukončení války na Ukrajině, tak na to někteří čeští voliči slyší a podpora zde může být konzistentní. Vymezovat by se ale měli vůči clům – a být v tomto ohledu, co se týče podpory, velmi opatrní, protože celní válka se promítne do ekonomiky. Pokud jsou ti politici moudří, tak se k tomuhle před volbami příliš hlásit nebudou,“ domnívá se Malý.

To už ostatně předvedl Andrej Babiš v rozhovoru pro denik.cz, v němž cla, která Donald Trump minulý týden uvalil na země EU, označil za šílená: „Mám obavu, jestli tomu fakt rozumí. Jeho přítel po boku Musk doufá v bezcelní zónu mezi Evropou a USA. To je jak v blázinci.“ Šéf hnutí ANO se přitom ještě minulý týden označil za trumpistu.

Oba experti se domnívají, že tuzemské strany nebudou před volbami Trumpa výrazněji velebit, a to i kvůli jeho nevyzpytatelnosti. „Trump je nesmírně dynamický člověk. Když ho podpoříte 1. listopadu, tak 10. listopadu můžete být za hlupáka, protože jeho politika se mezitím radikálně obrátí,“ vysvětluje Malý.

„Když se teď někdo bude více hlásit k Trumpovi, tak už nemusí získat tolik bodů jako před pár měsíci, kdy v USA zuřila kampaň,“ připomíná Milan Školník.

Nejvstřícněji přistupují k Trumpovi dle exkluzivního průzkumu agentury NMS Market Research pro Novinky příznivci SPD (59 %), Motoristů sobě (39 %) či Stačilo! (35%). Těmto stranám by tak větší podpora amerického prezidenta podle Malého mohla pomoci. „U těch prvních dvou zmíněných stran mi přijde namístě nějakým způsobem trumpismus živit i v kampani,“ uvedl Malý.

U ANO, jehož šéfa Andreje Babiše považuje za podporovatele Trumpa 40 procent respondentů, má samotný Donald Trump důvěru jen 31 procent voličů hnutí. Babiš je tak podle Školníka v daleko ošemetnější situaci – právě kvůli velkému a roztříštěnému elektorátu. „Myslím, že se potřebuje nějakým způsobem vyprofilovat a nepřešlapovat na místě. A tím, že se označil jako trumpista, tak asi ukazuje, na které voliče bude cílit,“ uvedl.

„Vztah k USA a sympatie k Donaldu Trumpovi mohou hrát zásadní roli v podzimních volbách, protože otevírají nová politická témata a mění dynamiku soutěže,“ míní analytička NMS Tereza Friedrichová.

„Asi nemůžeme říkat, jestli to bude mít nějaké dopady, protože obecně volby vždy rozhodují domácí témata, hlavně ekonomická domácí témata,“ oponuje Školník a dodává: „Koalice Spolu se takové to rámování střetu východ–západ snažila uchopit v novoročním videu Petra Fialy. Zahraniční témata jsou ale problematická, protože se rychle proměňují. Dělicí linie východ–západ už tu prostě není, protože USA se za Trumpa přibližuje Rusku, takže je to celé hůře uchopitelné.“

Výběr článků

Načítám