Článek
Sčítání se zúčastnilo 18 dobrovolníků z řad profesionálních i amatérských ornitologů, kteří přijeli z různých koutů republiky. Jejich úkolem bylo zaznamenávat na předem určených trasách hlasové projevy sov. „Takto organizované sčítání sov jsme uspořádali poprvé a doufám, že se stane tradicí. Nejde pouze o mapování těchto pozoruhodných tvorů, ale také o setkání zájemců o přírodu, vzájemnou výměnu znalostí a zkušeností,“ uvedl Křenek.
Dobrovolníci sčítali ve večerních a nočních hodinách na 19 předem vytipovaných trasách o celkové délce 189 kilometrů. Sovy zaznamenávali podle hlasových projevů, které jsou poměrně dobře slyšitelné. Ke sčítání využili také moderní techniku v podobě sedmi diktafonů umístěných v lesích, kde je předpoklad výskytu sov. Jedna skupinka měla sčítání sov dokonce zpestřeno vytím vlků, které bylo slyšet na nevelkou vzdálenost. Jednalo se o oblast, kde je jejich výskyt evidován od loňského podzimu.
„Podařilo se zaznamenat šest samců naší nejmenší sovy kulíška nejmenšího. V jednom případě naopak i naší největší, a to výra velkého,“ uvedl Křenek.
Pro Jeseníky nejvzácnějším druhem byl podle něj puštík bělavý, který se do zdejších lesů rozšířil teprve nedávno a v CHKOJ už založil malou populaci. Nejčastější byl podle očekávání puštík obecný, u něhož ornitologové zaznamenali celkem 26 teritorií.
„Jednou slyšeli dokonce tokající pár. Všechny potěšilo i devět houkajících samců vzácné sovy sýce rousného. Neslyšeli jen kalouse ušatého, o kterém však víme ze záznamů pořízených v minulých letech. Kromě sov byli zjištěni dva jeřábci lesní a osm sluk lesních,“ upřesnil Křenek.
Kompletní výsledky budou k dispozici v létě. „Musíme vyhodnotit nahrávky z diktafonů a to si vyžádá spoustu hodin práce,“ dodal.