Článek
Na místě havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku leží podle současných odhadů přibližně 12 tun kontaminované půdy. Na hladině podzemní vody, tedy 2,5 až tři metry hluboko na ploše 25 tisíc metrů čtverečních, je vrstva benzenu o celkové hmotnosti 260 tun.
Podle ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petra Bejčka jde o povlak, který se na hladině drží. Třetí forma kontaminace je v podobě rozpuštěného benzenu v podzemní vodě, řekl ve čtvrtek obyvatelům městyse Bejček. Zhruba 200 obyvatel však na setkání ujistil, že je situace pod kontrolou.
Benzen se na místě havárie podle ředitele vyskytuje ve třech formách. „První je kontaminace půdy, jde asi o 12 tun. Další forma je v podobě fáze (vrstvy) na hladině podzemní vody, tedy až tři metry hluboko na ploše 25 tisíc metrů čtverečních, jde celkem o 260 tun. Tato fáze je nejhorší formou. Jde o benzen, který stekl ze zemin. Tato fáze se musí sebrat a odstranit,“ uvedl Bejček.
Třetí formou je rozpuštěný benzen v podzemní vodě, jeho koncentraci upřesnil šéf ČIŽP na 1,8 gramu na litr. „Hašením i teplem se benzen choval jinak oproti původním předpokladům, rozpouštěl se lépe, což je negativní efekt a zvýšilo to jeho mobilitu,“ uvedl Bejček.
Na dnešní informační schůzce však obyvatele ujistil, že je situace pod kontrolou. Místo kontaminace hermeticky uzavírají ocelové stěny, tzv. larsenové zábrany. „V současné době nevidíme vzhledem k výsledkům koncentrací zásadní ohrožení řeky Bečvy; kdyby nějaká kontaminace do řeky pronikla, okamžitě se naředí. Nemáme vyhráno, stále máme kontaminaci v podobě přibližně 350 tun benzenu. Je to příšerná ekologická katastrofa, která se musí vyřešit,“ uvedl šéf inspekce.
Hodnoty benzenu v nejblíže ohrožené vodní nádrži podle něj výrazně klesly. „ČIŽP dělá testování ještě na další látky, které vznikají rozkladem benzenu. I proto je nadále zakázán přístup k této nádrži,“ doplnil ředitel.