Článek
„Výstava mapuje umělcovu grafickou, malířskou i další tvorbu, která tematizuje porušování lidských práv, cenzuru uvalenou na čínské občany během pandemie Covid-19, represe disentu v Myanmaru během vojenského státního převratu v roce 2021, násilnou kulturní asimilaci Ujgurů či potlačené protesty proti rostoucímu uplatňování moci Číny v Hongkongu,” stojí v anotace výstavy.
For those of you in Prague! Chinese Australian artist @badiucao’s solo exhibition is opening this week at @DOXPrague for Contemporary Art. MADe IN CHINA. And that’s quite the amalgam of 🇨🇳 Xi Jinping and 🇷🇺 Vladimir Putin there 👀: pic.twitter.com/MucjNII435
— Melissa Chan (@melissakchan) May 11, 2022
Nejnovější umělcovy práce reflektují i válku na Ukrajině.
Název MADe IN CHINA připomíná známý spotřebitelský termín „Vyrobeno v Číně". Pokud se ale zvýrazní anglické slovo mad, které v překladu znamená šílený, získává projekt jiný význam.
My exhibition in Prague got “care” from Chinese embassy as expected.
— 巴丢草 Badiucao💉💉 (@badiucao) May 11, 2022
Its hurting “Chinese feeling” and damaging relationship between 🇨🇳 and 🇨🇿 according to Beijing.
And they demand @doxprague to not “organise the show” 😛
布拉格展受到中国使馆关爱,要求取消 https://t.co/4iF2G5V4sb
Jak upozornil server Aktuálně, kurátorka výstavy Michaela Šilpochová měla ve středu odpoledne neobvyklý telefonát od ženy, která se představila jako reprezentantka čínské ambasády v Praze.
Sdělila jí, že „doufá, že se výstava nebude konat” a že pokud ano, „ublíží citům čínského lidu” a výrazně poškodí česko-čínské vztahy. Telefonní linka, ze které volala, opravdu patří kulturnímu oddělení ambasády, ověřilo Aktuálně.
„Jak se dalo očekávat, moje výstava v Praze dostala od čínské ambasády patřičnou 'péči',” sarkasticky poznamenal sám umělec Badiucao.
Je to jejich problém, reagoval DOX
DOX incident označilo za pokus o zásah do umělecké tvorby. „Jsme soukromá instituce a na plánu uvést výstavu nic neměníme. Pokud má Čína s výstavou problém, je to problém této země, nikoliv náš,” řekla Aktuálně.cz kurátorka Šilpochová.
„Ambasáda Čínské lidové republiky údajně vyvíjí nátlak na výstavní síň DOX. Nepřijatelné. Česká republika garantuje umělcům svobodu slova a myšlení,” reagoval na Twitteru předseda senátního výboru pro zahraniční věci Pavel Fischer.
Čínský režim umělce Badiucao dlouhodobě pronásleduje. Karikaturista nyní žije v australském exilu. Jeho tvorba je Pekingu trnem v oku, jelikož ironicky napodobuje tamní komunistickou propagandu.
Na mezinárodní scéně se Badiucao prosadil hlavně díky sociálním sítím. Vystupuje proti jakékoli formě ideologické či morální kontroly uplatňované politickou mocí, staví se proti čínské vládní cenzuře a manipulaci s historickou pamětí.