Článek
Sobotka iniciativu, která voličům sociální demokracie doporučuje kandidáty ke kroužkování, odmítl. Stejně učinil i Hašek, který má akci za umělou iniciativu z pražských kaváren.
Iniciativa Volím ČSSD. A budu kroužkovat! politiky vybírala například na základě dosavadních výkonů nebo doporučení organizací napojených na sociální demokracii. Akce, která se vedle Sobotky hlásí k jeho vnitrostranickým spojencům typu Jiřího Dienstbiera, Vladimíra Špidly, Lubomíra Zaorálka nebo Aleny Gajdůškové, chce doporučením dvojice mužů a dvojice žen v každém ze 14 krajů přispět k výběru co nejdůvěryhodnějších kandidátů a také posílit zastoupení žen v Parlamentu.
Na velké pochopení vedoucích představitelů strany ale nenarazila.
Kroužkování nás neposune, míní Sobotka
"S touto iniciativou nesouhlasím. Měli bychom vést kampaň ve prospěch ČSSD jako celku a takovou také vedu," sdělil Sobotka. "Nemyslím si, že v té kampani, kterou vedeme a která je především kampaní proti bývalým pravicovým stranám, zejména ODS a TOP 09, je kroužkování něco, co sociální demokracii může nějak dramaticky posunout k nějakému lepšímu volebnímu výsledku," uvedl na úterní tiskové konferenci.
"Tato iniciativa mne nechává klidným, jednak nevedeme s panem předsedou Sobotkou žádné kroužkovací dostihy, jednak jsou Jihomoravané moudří a svébytní lidé s vlastními názory, včetně toho, komu dají svůj hlas. Umělé iniciativy iniciované z pražských kaváren k tomu nepotřebují," napsal zase Hašek.
Jako jeden z pokusů, jak rozbít jednotu sociální demokracie před volbami, akci vnímají jihočeský hejtman Jiří Zimola a dosavadní poslankyně ze stejného regionu Vlasta Bohdalová, která byla přitom jednou z doporučených osobností.
Dienstbier iniciativu vítá
O poznání vstřícněji se ke kampani postavil sociálnědemokratický senátor Dienstbier.
"Bylo by výborné, pokud by lidé ve volbách nejen volili některou ze stran, ale aby zároveň co nejvíce využili svých přednostních hlasů pro podporu pro ně nejlepších kandidátů," napsal na svém facebookovém profilu. Iniciativa je podle něj jednou z možností, jak na kroužkování upozornit.
To, že by svým doporučením konkrétních kandidátů šla proti vedení ČSSD, které klade důraz na stranickou, nikoliv individuální kampaň, si iniciativa představená v úterý nepřipouštěla. Slovy jednoho ze členů svého vedení Jakuba Patočky naopak vyjádřila přesvědčení, že manifestuje svou loajalitu vůči ČSSD, kterou považuje za jedinou realistickou alternativu ke "zdiskreditované pravici", a prohlubuje vazby mezi voliči a poslanci.
Kroužkování bude důležité, naznačil Zeman
V posledních sněmovních volbách získala ČSSD 56 mandátů, deset z jejich poslanců se přitom do dolní komory dostalo výhradně díky preferencím. Letos se o významu kroužkování hovoří zejména kvůli vyjádřením prezidenta Miloše Zemana, podle nichž by preferenční hlasy mohly podstatně ovlivnit i budoucí obsazení premiérského postu.
Prezident v minulosti řekl, že premiérem jmenuje představitele vítězné strany, kterého mu tato strana doporučí. Důraz by při výběru podle něj měla dávat na preferenční hlasy. Těch přitom ve volbách v roce 2010 dostal Sobotka méně než Zemanovi blízký Hašek. Sociální demokraté si i proto letos opakovaně odhlasovali, že jejich kandidátem na premiéra bude Sobotka. On i Hašek kandidují v Jihomoravském kraji.
Kroužkovací kampaň uvnitř ČSSD není před volbami jediná. Další rozjel protikorupční projekt Rekonstrukce státu, jenž vyzve ke kroužkování kandidátů, kteří slíbili podporu alespoň šesti z osmi vybraných protikorupčních zákonů.