Článek
Z dat plyne, že nějaký tabákový výrobek užívá 21,5 procenta žáků, respektive 19 procent chlapců a 24,1 procenta dívek. Klasické cigarety kouří 11,2 procenta dotázaných, užívání zahřívaného tabáku přiznalo 10,9 procenta, elektronické cigarety užívá 21,4 procenta. Nikotinové sáčky podle šetření užívá 8,1 procenta žáků v této věkové kategorii.
Skoncovat s kouřením se během posledního roku pokusilo přes 54 procent mladých kuřáků, aktuálně chce přestat kouřit 28,1 procenta z nich.
„Nejen mezi mládeží panuje mylný názor, že čím dál populárnější výrobky, jakými jsou elektronické cigarety nebo zahřívaný tabák, jsou oproti klasickým cigaretám vlastně ‚zdravé‘, respektive prakticky neškodné,“ okomentovala vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ Marie Nejedlá změnu preferencí uživatelů tabáku.
Zahřívaný tabák s příchutí v Česku končí. Zákon podepsal prezident
Zároveň připomněla, že zahřívané tabákové výrobky obsahují vedle nikotinu a pevných částic i benzen, akrolein či nitrosamin.
„Světová zdravotnická organizace (WHO) proto doporučuje nové a alternativní produkty zakázat do doby, než budou k dispozici důkazy o nižší škodlivosti, případně tyto produkty regulovat stejně jako klasické tabákové výrobky,“ doplnila vedoucí Kanceláře WHO v Česku Zsofia Pusztaiová.
Průzkumu, který má v ČR již dvacetiletou tradici, se v ČR zúčastnilo 3 190 žáků ve věku mezi 13 a 15 lety.