Článek
„Česká republika v tomto ohledu hraje nečekanou roli. Do roku 2022 jsme nebyli žádná dronová supervelmoc, ale nyní se ukázalo, že je tady spousta lidí, kteří tomu rozumí, dokáží drony montovat a programovat,“ řekl Novinkám Petr Pojman ze spolku Team4Ukraine, který Ukrajincům pomáhá už deset let a vozí tam hlavně humanitární materiál, ale i techniku, např. obrněné sanitky.
Drony vozí konkrétním jednotkám – podle toho, co potřebují. „S některými jednotkami spolupracujeme už od roku 2014. Drony na Ukrajině jsou potřeba, protože schopnost Ukrajinců je ovládat a různě upravovat nahrazuje nedostatek munice,“ poznamenal Pojman.
Nejvíce dronů na Ukrajinu dovezli dobrovolníci z iniciativy Vozím Drony. Odhadem osm až devět tisíc kusů. Za iniciativou stojí dobrovolníci, kteří na jaře roku 2022 vyrazili do napadené země s dodávkou plnou humanitární pomoci.
Akcie výrobce dronů Primoco budou na hlavním trhu pražské burzy
„Na začátku války jsme tam vozili čínské polévky; a od těch kluků jsme tam slyšeli, abychom příště přivezli drony, protože je potřebují,“ řekl Novinkám zakladatel iniciativy, který z bezpečnostních důvodů zůstává v anonymitě.
Dodal, že během dvou let se kolem iniciativy shromáždily desítky nadšenců, inženýrů, modelářů a programátorů a vytvořily tzv. Aerorozvědku, v rámci které staví drony pro ukrajinské jednotky. „Poptávka je tam obrovská. Ale našli jsme do týmu další lidi a chystáme navýšit výrobu až na 10 tisíc měsíčně,“ poznamenal.
Každý týden čerstvé drony
S cílem dodat ukrajinským vojákům deset tisíc pozorovacích dronů FPV přišel minulý rok spolek Skupina D, který montuje drony Nemesis. Za projektem stojí investor Jan Veverka, analytik Milan Mikulecký, herec Ondřej Vetchý nebo náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Na Ukrajinu už odvezli sedm tisíc strojů a připravených k odeslání mají další čtyři a půl tisíce. „Každý týden vozíme na Ukrajinu čerstvé drony,“ řekl Novinkám Mikulecký. Celkově už ve sbírce vybrali přes 170 milionů korun, což vystačí na výrobu 17 tisíc strojů.
I když jde o sledovací stroje, které nemají sloužit k zabíjení, musí podle Mikuleckého pro každý vývoz získat vývozní licenci a další celní dokumenty.
Na drony pro Ukrajinu vybrali Češi přes 140 milionů. Spolek hledá peníze i za hranicemi
Dárek pro Putina
Dalším projektem, který dováží na Ukrajinu drony je iniciativa Dárek pro Putina. Podle Martina Ondráčka, který za sbírkou stojí, shánějí peníze hlavně na konvenční zbraně, jako jsou tanky, vrtulníky nebo protiletadlová obrana. Ale nebrání se ani dronům. Ve spolupráci s Vozím Drony už sesbírali 27 milionů na FPV drony a nyní rozjeli sbírku na sto dronů Mavic 3 T. Jeden stojí 125 tisíc korun.
„Dostali jsme přímo od Ukrajinců požadavek, abychom jim je nakoupili, protože se velmi těžko shání ve větším množství. Jedná se totiž o fantastické stroje pro vojáky na frontě, protože mají špičkovou termokameru a výkonnou optiku,“ uvedl Ondráček.
Drony se v Česku vyrábí i profesionálně. Na Ukrajinu od začátku války dodává své stroje firma Primoco, která dělá průzkumné letouny s doletem až 1500 kilometrů. V Česku bude vyrábět své stroje i ukrajinská firma DeViRo. Dron Leleka-100 vyrábí od roku 2014 a dodává ukrajinské armádě. V Česku vybudovala novou továrnu a brzy rozjede výrobu.
Podle Štefana Füleho, bývalého českého eurokomisaře, který výrobce v Česku zastupuje, jde o první pilotní projekt, který vznikl díky dohodě ukrajinské a české vlády o průmyslové spolupráci. „Po roce a půl už je tu fungující linka na výrobu dronů, první kontrakt a spousta práce,“ řekl Novinkám Füle. Dodal, že v Česku se budou vyrábět nové stroje, které vznikly ve spolupráci českých a ukrajinských inženýrů.