Článek
Zatímco loni od ledna do září zaznamenaly statistiky 67 případů černého kašle, letos za stejné období to již bylo 127 případů.
Podle zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřiny Fabiánové byly lokální výskyty zaznamenány například v Královéhradeckém a Libereckém kraji.
„Velmi alarmující je, že v případě České republiky dochází podle dostupných hlášení k lokálním výskytům černého kašle u neočkovaných dětí, a to i školního věku,“ konstatovala ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková, která zároveň připomněla, že očkování proti černému kašli patří mezi povinné vakcíny.
Téměř vymýcené infekční choroby se vracejí. Není radno je podceňovat
„Vývoj tak napovídá, že černému kašli se daří z velké části mezi lidmi, kteří očkování odmítají,“ dodala s tím, že ze strany rodičů považuje odpírání očkování potomků za „neakceptovatelný hazard“.
Nejmenší děti se podle ní nejčastěji nakazí od svého okolí v rodině, ať už se jedná o sourozence, rodiče, či prarodiče. Očkování neposkytuje celoživotní imunitu a po určité době dochází k poklesu protilátek. I tak v případě setkání s bakterií Bordetella pertussis, která černý kašel způsobuje, se u očkovaných jedinců zásadně snižuje riziko komplikací.
Odborníci proto i s ohledem na vývoj situace v zahraničí (Německo, Dánsko, Španělsko a Nizozemí), kde je patrný výrazný nárůst počtu případů, doporučují děti očkovat a v případě dospělých zvážit přeočkování.
Jedním z příznaků černého kašle je dávivý kašel, který může přetrvávat i několik týdnů.
V neléčené podobě může kašel trvat i déle než tři měsíce. Kvůli urputnému kašli může dojít až ke zlomeninám žeber, vzniku kýly či pomočování. Vedle dětí jsou nejohroženější skupinou senioři.
Černý kašel
Černý kašel je kapénková nákaza, kterou způsobuje bakterie Bordetella pertussis. V minulosti tato nemoc způsobovala v Evropě epidemie, při kterých umíraly desítky tisíc lidí, převážně dětí.
Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku, ale dominantní je rozvoj záchvatovitého, obvykle suchého kašle s rudnutím až modráním zejména v obličeji. Může se objevit krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta.
V České republice se od roku 1958 proti dávivému a černému kašli celoplošně očkuje.