Článek
Socha byla v České Lípě slavnostně odhalena v roce 1987 za přítomnosti hlavního ideologa KSČ Vasila Biľaka. Po ní už žádný další Lenin v tuzemsku nevznikl.
„S největší pravděpodobností jde i o posledního Lenina ve střední Evropě,“ řekl už dříve českolipský historik Ladislav Smejkal.
Bronzový Lenin stál po svém odhalení na prostranství u budovy tehdejšího okresního výboru KSČ. Moc se tam ale neohřál. Od jara 1990 je uložen v běžně nepřístupném skladu města. Českolipská radnice ho u příležitosti oslav výročí Sametové revoluce pro veřejnost zpřístupnila vůbec poprvé.
Někteří pokládali květiny
Podívat se na Lenina přicházely průběžně desítky lidí. „Někteří přišli i ještě před ohlášenou dobou otevření,“ popsal Právu muž, který na sklad s Leninem dohlížel. Přicházeli jednotlivci i rodiny s dětmi.
Hitler porazil Lenina ve volbách v peruánském městečku
Někteří se před sochou fotili. „Já se s ním teda fotit nechci,“ naopak odmítla razantně žena, kterou ke společné fotce vyzývala její rodina.
Někteří u sochy položili květiny, před Leninem tak během dne leželo několik rudých karafiátů.
Socha neukazuje Lenina vleže, ale vestoje. „V téhle poloze je ovšem teprve od čtvrtka, do té doby ležel. Teď už ale zůstane vestoje,“ popsal muž, který se o městský sklad stará.
Rudoarmějec v roce 1968 skončil v Ploučnici
Podle mluvčí českolipské radnice Kristýny Brožové je Lenin stále majetkem města.
Uplynulo 100 let od VŘSR, která pravou revoluci teprve odstartovala
Až do dnešních dnů v České Lípě přežila i socha rudoarmějce, kterého v roce 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy místní hodili do Ploučnice.
Dnes je v nepřístupném mauzoleu na hřbitově, i sem se ale lidé mohli v sobotu mimořádně podívat.