Hlavní obsah

V části Chodova nejde teplo a teplá voda

Bez tepla a teplé vody se musí ve středu obejít obyvatelé zhruba dvě stě padesáti bytů dvou věžových domů ve Smetanově ulici a několika panelových domů v Palackého ulici v pátém největším městě Karlovarského kraje Chodově na Sokolovsku.

Foto: Envato elements

Ilustrační foto

Článek

Příčinou jsou spory dosavadního provozovatele tepelného hospodářství společnosti Marservis, která ve středu nepředala městu zařízení zajišťující ve městě tyto služby. Chodov má přitom v ruce čerstvé rozhodnutí soudu, že je majitelem tepelného hospodářství ve městě.

„Jsme ve zvláštní bitvě,“ uvedl na dotaz Práva chodovský starosta Patrik Pizinger (Místní). „Marservis přišel pravomocně o licenci, takže nesmí v Chodově už topit a provozovat tepelné hospodářství, takže jediným držitelem licence je městská společnost Teplo Chodov,“ pokračoval starosta. „Tak jsme si začali přebírat teplofikační majetek, protože jsme Marserevis v uplynulých dnech třikrát vyzývali, aby nám majetek předali přátelskou cestou, na což jsme dostali odpověď, že o žádném soudním rozhodnutí neví a že nepotřebuje žádnou licenci, aby mohl topit,“ dodal Pizinger.

„Chtěli jsme vstupovat do výměníků, ale když jsme vstoupili do prvního, tak tam měli zřejmě alarm, tak se tam přiřítili a zavolali na nás policii,“ popisoval starosta. „Té jsme ukázali rozhodnutí soudu o ztrátě licence, na což policisté zkonstatovali, že nám nemají v čem bránit, že věc pouze zaevidují,“ pokračoval Pizinger. „V tu chvíli začal jednatel společnosti Marservis vykřikovat, že město zapříčinilo přerušení dodávek tepla tím, že otevřelo dveře do výměníku a vstoupilo do něj,“ konstatoval starosta.

Zlevněte, vyzval Síkela teplárny. Není už jak, brání se sdružení

Ekonomika

Podle Pizingera ale Marservis výměník dálkově odstavil. „Dotazovali jsme se jich, zda si nechtějí nechat brát Chodováky jako rukojmí, protože odstavili od tepla a teplé vody čtyři paneláky, dva věžáky, mateřskou školku a denní centrum Mateřídouška pro zdravotně postižené,“ uvedl Pizinger s tím, že bez tepla a teplé vody je místní hasičská zbrojnice. „Řekli nám, že jsou schopní a ochotní zprovoznit výměník ve čtvrtek ráno v osm v případě, že jim vrátíme výměník a podepíšeme, že zařízení uvnitř patří Marservisu. Přestože soud rozhodl o tom, že nepatří,“ doplnil starosta. „Já se ale nenechám vydírat,“ dodal důrazně s tím, že bude respektovat rozhodnutí soudu. „Je to vyděračský požadavek,“ poznamenal.

Podle Pizingera v domech žijí i starší lidé. „Doufáme, že za jeden den byty tak neprochladnou, ale nepříjemné je určitě odstavení dodávek teplé vody. My se budeme snažit ve čtvrtek dodávky obnovit,“ řekl Pizinger, podle kterého je systém vytápění v tuto chvíli řízeně dálkově vypnut.

„Naznačili mi, že jsou schopní takto vypnout celé město,“ konstatoval. „Chovají se, jako by jim nic nehrozilo. Policista jim říkal, že je tu rozhodnutí soudu, ale jednatel mu na to řekl, že žádné rozhodnutí soudu neviděl a nečetl,“ uzavřel.

Novinky a deník Právo se snažily dovolat představitelům Marservisu, ale ti ve středu večer nebrali telefon, takže se k věci nemohli vyjádřit.

Zlevnění dálkového tepla je v ohrožení, tvrdí teplárny

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám