Článek
Řešením je nově vyvinuté střelivo s označením AM (zkratka airmarshal). Jde o velmi lehké mosazné střely ráže devět milimetrů. Jsou téměř do poloviny duté, tento zvláštní design jim dává unikátní balistické vlastnosti.
Po útoku na dvojčata
Letí mnohem rychleji než jiné střely a v těle útočníka se zdeformují a zůstávají v něm zachyceny. Mají tedy mnohem vyšší tzv. ranivý účinek a při jejich použití navíc nehrozí ani poškození letadla, ani zranění dalších osob.
„Až později jsme si uvědomili, že dosažené výsledky posouvají naše poznání v oboru zbraně a střelivo o významný kus dál,“ řekl Právu Jan Komenda z Univerzity obrany. Odborníci se začali větší ochranou letadel před teroristy zabývat po útocích z 11. září 2001 na newyorská dvojčata. Česká policie v roce 2004 vytvořila v reakci na tento útok oddělení doprovodů letadel.
Zájem z Nizozemí, Francie i Rakouska
Zatím jeho pracovníci naštěstí řešili jen problémy s opilými cestujícími.
„Policisté, s nimiž jsme na vývoji náboje spolupracovali, nám zprostředkovali kontakty s airmarshaly ze zahraničí. Zda budou mít čeští a popřípadě zahraniční airmarshalové ve svých zásobnících naše nové střelivo, se teprve rozhodne,“ řekl Právu Luděk Jedlička z týmu výzkumníků.
„O testování našeho náboje 9mm AM mají ale již zájem pracovníci leteckých ozbrojených doprovodů z Nizozemska, Rakouska, Francie, Polska a Rumunska,“ dodal.