Článek
„S hlubokým zármutkem a velkou bolestí v srdci oznamujeme, že nás nečekanou událostí tragicky opustil náš milovaný bratr, vnuk, synovec, bratranec, kamarád a hlavně kluk se srdcem na správném místě, který měl teprve život před sebou,“ napsala rodina na smuteční oznámení.
Ke konfliktu došlo předminulou sobotu večer. Už při příjezdu na přehradu se dostala do sporu skupina Romů se skupinou Ukrajinců, údajně kvůli hlasité hudbě, kterou měla puštěnou prvně jmenovaná parta. Konflikt pak pokračoval na zastávce Přístaviště a vygradoval pobodáním Nicolase a jeho kamaráda.
Případ vyvolal velké emoce zejména mezi romskou komunitou, která se dokonce svolávala k násilným protestům. V sobotu přišlo asi 1000 lidí na prostranství před Janáčkovým divadlem v Brně na mrtvého Roma zavzpomínat.
Za nenávistí je frustrace. Usmrcení Roma Ukrajincem přišlo mnohým vhod, míní expert
Pieta se nesla v duchu protivládní demonstrace, ač mělo jít o poklidné setkání a plánovaná demonstrace byla zrušena. V Praze se ten den odpoledne na společném happeningu sešlo kolem čtyřicítky lidí.
Policie pokračuje ve vyšetřování, sdělil v úterý mluvčí policie Pavel Šváb. Uvedl, že pokračují především výslechy svědků, policisté zjišťují okolnosti události. Dříve se opakovaně obrátili na očité svědky konfliktu i na ty, kdo vědí, co mu v tramvaji předcházelo, aby se jim ozvali. Policie podezřelého na místě zadržela, minulý týden v úterý jej soud poslal do vazby.
Vášně se ale nakonec podařilo snad utlumit i díky setkání zástupců Romů a Ukrajinců. Romské osobnosti a organizace opakovaně připomínají, že nelze odsuzovat celou menšinu za čin jednoho člověka. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková už dříve řekla, že má důvěru v policejní vyšetřování.