Článek
Přestože měli diskutovat především o vztazích obyvatel Česka a Slovenska, dostalo se i na jiná a v mnoha případech velmi osobní témata.
Hlavy obou státu se nejprve sešly pod stromem v zahradě sousední vily Tugendhat, pod nímž se v roce 1992 dohodli český premiér Václav Klaus a předseda slovenské vlády Vladimír Mečiar na poklidném rozdělení Československa.
Ten bývá i po 30 letech některými ceněn jako příklad toho, že státy mohou zaniknout poklidnou, dokonce až bratrskou cestou.
Jsme součástí války s Ruskem; té informační, připomněl Pavel
„Pod stromem na místě, kde se domluvili na sametovém rozchodu, jsme se teď my sametově sešli a domluvili se, že se budeme scházet sametově dál,“ uvedl za potlesku diváků prezident Pavel.
Čaputová zdůraznila, že se daří koordinovat postup obou států v mnoha věcech. Hlavy obou států byly nedávno na společné návštěvě Islandu, brzdy odjedou na návštěvu Litvy.
Shodly se také na tom, že obyvatelé Česka a Slovenska k sobě mají i po třech desetiletích od rozdělení stále blízko. Oba jsou přesvědčeni o tom, že obyvatelé jejich země by mohli mnohem více věřit nejen v sebe a své schopnosti a dovednosti, ale i svým spoluobčanům.
„Jsme hrdí, když máme hokejové Nagano, ale takových Nagan, možná o něco menších, máme mnohem více, například díky našim úspěšným podnikatelům, lékařům nebo umělcům. Trochu toho lesku z jejich úspěchu by mohlo padnout i na nás, abychom se za naše země byli schopni postavit, když to bude potřeba,“ zdůraznil Pavel.
Doufá, že Čaputovou nahradí ve vedení Slovenska stejně „mimořádná osobnost“. Slovenská prezidentka totiž potvrdila, že už se o tento úřad nebude ucházet, protože na to mimo jiné již nemá dostatek sil.
„V této pozici je nutné vést, a ne se nechat vléct, a já se nechci nechat vléct,“ uvedla ke svému rozhodnutí.
Meeting Brno je desetidenní festival plný nejrůznějších diskusních fór. Letos bude s ohledem na třicet let od rozpadu Československa věnován především tomuto výročí.