Článek
„Podle mě to byla všechno jen šaráda,“ řekl stručně Novinkám Michálek. Na síti X dodal, že „bylo všem jasné, že jako vlastník tak či onak Agrofert ovládá. Potvrdilo se tím, co jsme jako Piráti celou dobu říkali, že Babiš má nad fondy absolutní moc a může kdykoliv cokoliv změnit.“
Připomněl, že jeho strana se snaží zpřísnit zákon o střetu zájmů, podle nějž by nemohl člen vlády dostávat přes své firmy státní zakázky. Podle něj však tento návrh zablokovali ve sněmovním hospodářském výboru poslanci ODS a ANO.
Výborný komentoval Babišův krok se znatelnou nadsázkou. „Ano, je zřejmé, že Andrej Babiš neuvažuje o svém vládním angažmá kdykoli do budoucna. Asi jde o reálné zhodnocení situace. Abychom ho zbavili problému střetu zájmů i do budoucna, tak ho musíme ve volbách porazit,“ napsal Novinkám.
Babiš nechá rozpustit svěřenský fond, kam vložil Agrofert
Podobně se vyjádřil i Benda. „Předpokládám, že už nepočítá s tím, že by se ještě někdy vracel do exekutivní funkce, a bude se už nadále věnovat správě svého majetku,“ sdělil Novinkám.
Babiš začátkem roku 2017 vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu, aby se tak vyhnul zákonu o střetu zájmů, podle nějž nesmí ministři či premiér podnikat. Stále je ale beneficientem, což znamená, že veškeré zisky všech firem ve fondu nadále patří Babišovi.
Jakmile však bude disponovat akciemi přímo, nebude moci vstoupit do vlády. Jak se hodlá s nastalou situací vypořádat, zatím není jasné.
Reaguje na soudní verdikt, míní Pekarová Adamová
„Žádná zákonná překážka mi nebrání, abych akcie držel, a není to v rozporu s mojí funkcí poslance parlamentu. Nevracím se ale do vedení koncernu Agrofert a nebudu v žádné manažerské funkci,“ uvedl Babiš.
„Na základě doporučení správců fondů jsem souhlasil s rozpuštěním svěřenského fondu a rozhodl jsem se toho využít a uspořádat si věci do budoucna s ohledem na svou rodinu, kdyby se mi třeba mělo něco stát,“ sdělil Babiš na svém facebookovém profilu.
„Teď mám poslední možnost uspořádat si soukromé záležitosti, kvůli účelovému lex Babiš by to pak nemuselo být možné,“ napsal Novinkám šéf ANO.
Rozpuštění svěřenského fondu? Babišovým voličům je to jedno, míní politologové
Konkrétní Babišovy plány zřejmě nezná ani stínový premiér Karel Havlíček (ANO).
„Jedná se o soukromou záležitost pana předsedy. Ale vzhledem k tomu, že ve svém vyjádření pan Babiš potvrdil, že jeho prioritou jsou sněmovní volby 2025, a zároveň řekl, že před případným úspěchem ve volbách má teď poslední šanci si své soukromé věci uspořádat, tak to považuji za logický krok. Kvůli zákonu lex Babiš by naopak jako člen vlády s akciemi nemohl nijak nakládat,“ napsal Novinkám.
Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové měl zásadní vliv na Babišovo rozhodnutí nedávný verdikt Městského soudu v Praze, podle nějž měl expremiér na Agrofert vliv.
„Ovládal Agrofert již dříve přes svěřenský fond, na což jsme upozorňovali my i Evropská komise a nedávno to potvrdil i Městský soud v Praze. Rozpuštění svěřenského fondu je tedy evidentně reakcí na toto soudní rozhodnutí,“ sdělila Novinkám.
„Zůstává i nadále ve faktickém střetu zájmů, což už stálo naši zemi desítky milionů, na což nakonec nejvíc doplácejí běžní lidé. Čísla hovoří jasně. Když byl Babiš v exekutivních funkcích, jeho majetek a zisky Agrofertu rostly. Nyní, když už nemá krytí svých stranických kolegů ministrů, je tomu opačně. Je tedy zcela namístě, aby se už v žádné vládní funkci nikdy neobjevil, jelikož jeho zájmem nejsou občané, ale vlastní prospěch,“ dodala.