Článek
„Myslím si, že ta cvičení na nebezpečné události typu aktivní útočník ve škole by měla být povinná, a dokonce by měla být pravidelná,“ uvedl pro Novinky Zdeněk Charvát, bývalý policista, střelecký instruktor a majitel výcvikové firmy Hard Task, která provádí mimo jiné kurzy ochrany měkkých cílů.
Nedostatečné je podle něj i jednorázové absolvování kurzu. „Jak to nemáte nacvičené, nevíte přesně, co udělat. Když pak nějaká krizová situace nastane, tak budete dlouho vzpomínat. Zamrznete, zvýší se vám tepová frekvence a začnete panikařit,“ zdůraznil. „Je důležité, aby se to periodicky opakovalo a nebylo to jen tak, že někdo si odškrtne, že prošel jednou cvičením a má to za sebou. To je blbost, akorát Potěmkinova vesnice. Přístup má být takový, že to máme umět,“ dodal Charvát.
V současnosti školy nemají povinnost se na mimořádné situace zahrnující například ozbrojeného útočníka připravovat. Ministerstvo školství sice průpravu doporučuje a dodává metodiku, nicméně vyhlášku, která by školy zavázala, nechystá.
Soustředila jsem se hlavně na tu zbraň. Učitelka popsala, jak odzbrojila žáka v Rudolfově
V poslední době přitom přibývá případů, kdy do školy zamíří ozbrojený útočník. Charvát navíc upozornil, že se situace může dále zhoršovat. „V Česku se to za poslední rok stalo čtyřikrát? Nevěřím tomu, že by to přestalo, spíš to bude horší. Budeme s tím muset umět bojovat, připravit se na to a umět rychle reagovat,“ dodal.
Na vzrůstající agresivitu zejména mezi dětmi upozornil i ředitel dětské psychiatrické nemocnice v Opařanech Michal Goetz. „Ve společnosti se obecně zvyšuje tolerance k násilí, dále se na denní bázi setkáváme s informacemi o násilných činech spojených s válkou a terorismem. V neposlední řadě jsou případy násilného chování tohoto typu široce medializovány, což může působit návodně,“ uvedl ve středu pro ČTK.
Školy bojují s financemi
Mnoho škol již na situaci reagovalo a zavedlo nová bezpečnostní opatření. Řada jich také zorganizovala kurzy, které učitele a žáky připravovaly na mimořádné události. Opatření však pro školy znamenají nemalé investice a zavedení pravidelných cvičení by přineslo další finanční zátěž.
„Nedovedu si moc představit, že by byla bezpečnostní cvičení typu aktivní útočník povinná. Již nyní školy platí řadu školení a mělo by to další dopad nejen do finanční oblasti, ale i na čas učitelů, kteří se musí věnovat dalším povinnostem,“ sdělil Novinkám předseda Unie školských asociací a ředitel Masarykovy střední školy chemické v Praze Jiří Zajíček.
Potřebu provádět školení by podle něj měl každý ředitel vyhodnocovat sám na základě znalostí místních specifik. „Školy se bezpečnosti věnují nejen aktuálně, ale i historicky. To, co jsme reálně a rozumně udělat mohli, to jsme udělali,“ dodal.
Policie učí a školí lidi, jak proti agresorovi
Dále poznamenal, že investice do technologického zabezpečování škol se liší zřizovatel od zřizovatele. Platí přitom, že větší školy jsou obvykle vybaveny lépe. „Například v Praze byla provedena analýza a my jsme pak na základě doporučení a také díky poskytnutým financím ve škole nově instalovali elektronický zabezpečovací systém. Některé školy mají třeba i turnikety,“ vysvětlil.
Varoval také před problémy, které mohou pro školy vyvstat s převedením financování nepedagogických pracovníků na zřizovatele. „Některé školy mají alespoň vrátné, kteří mají přehled a kontrolují, co se do školy přinese. Pokud se budou muset rozhodovat, zda propustit například kuchaře nebo vrátného, pravděpodobně zvolí vrátného,“ vysvětlil.
Charvát se však domnívá, že tyto investice jsou malou cenou za zachráněný život. „Na cvičeních se ptám lidí, kteří šetří na rozhlasech, cvičeních a bezpečnostním vybavení, kolik stojí život člověka, jejich dítěte. A oni zpravidla mlčí a koukají na mě s otevřenou pusou. Bavíme se tu o stotisících, i kdyby o milionu. Ale život vyvážit nejde. To by si lidé měli uvědomovat, když se rozhodnou šetřit na takových věcech,“ míní instruktor.
Školením nejrůznějších institucí, jako jsou školy, nemocnice či úřady, se věnuje policie, ale také řada soukromých firem. Jen policie v loňském roce proškolila v ochraně tzv. měkkých cílů stovky osob a 135krát nacvičovala zásah proti aktivnímu střelci. „Zvýšení zájmu o tato školení zaznamenáváme právě po tragických událostech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy,“ sdělil Novinkám již dříve mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.