Článek
Na konci ledna byla ukončena smlouva mezi firmou a nájemcem, který byty v ubytovně dál pronajímal. Tím skončily i smlouvy podnájemníků ubytovny. Jenže část z nich v ubytovně zůstávala i na začátku února, protože jim prý nikdo vhodné bydlení nenabídl a řada převážně sociálně slabých rodin s dětmi neměla kam jít.
Na stranu podnájemníků se postavila řada aktivistů převážně z volné iniciativy Bydlení pro všechny a přes víkend lidem bydlení sehnali. „Během soboty se aktivistům iniciativy podařilo nalézt majitele nemovitostí, kteří disponují potřebným počtem bytů a jsou ochotni uzavřít standardní nájemní smlouvy s přijatelnou výší nájemného,“ uvedl mluvčí iniciativy Bydlení pro všechny Dalibor Záhora.
Firma CPI ubytovnu uzavřela kvůli jejímu dezolátnímu stavu, prý byl pobyt v ní životu nebezpečný. K poslednímu lednu firma ukončila smlouvy s dodavateli energií, v pátek tak byla odpojena voda, elektřina i topení.
Zástupci vlastníka chtěli ubytovnu projít, zapsat si zbývající lidi v ubytovně a podat na ně případně žalobu. To jim neumožnili aktivisté. Ti zbývajícím obyvatelům sehnali plynová topidla a vařiče.
Podle zástupců společnosti CPI Byty i města obyvatelé věděli o chystaném uzavření ubytovny už od listopadu loňského roku a měli si nové bydlení hledat. „Chodili jsme na sociálku a Člověka v tísni, oni nám ale nemohli bydlení sehnat. Byli jsme tu tři měsíce a tři měsíce se nic nedělo. Pomohli nám ale lidi, které jsme si pozvali a za čtyři dni nám bydlení pomohli sehnat,“ řekla bývalá obyvatelka ubytovny Iveta Jaslová.
Byty, kam se obyvatelé ubytovny přestěhovali, jsou první kategorie a vesměs po rekonstrukci.
Dluhy za nájem objektu v Krásném Březně ze strany provozovatele prý vzrostly na šestimístnou sumu. Stejně tak náklady za neuhrazené energie a služby, které dosahují půl druhého miliónu korun. Firma proto podá na provozovatele trestní oznámení.