Článek
Dostupné mají mít antigenní testy, kterými mohou klienty s příznaky rychle otestovat na covid a v případě pozitivního výsledku je izolovat. I při negativním výsledku by se kvůli vhodné léčbě mělo zjistit, jaké onemocnění dotyčný má.
Na pracovníky i rodinné příslušníky hygienička apeluje, aby v případě nachlazení, kašle, lehké rýmy či sdílení domácnosti s nemocným zůstali doma, případně návštěvu odložili.
Mohou požadovat respirátory
Jednotlivá zařízení si také mohou upravit návštěvní řád a vyžadovat třeba nošení respirátorů. Nařídit to mohou i krajské hygieny, pokud se v regionu situace významně zhorší.
Primárním cílem domovů má být podle hygieničky „snaha o zajištění co největší proočkovanosti proti chřipce a covidu-19 (včetně přeočkování) u zaměstnanců“. Pro klienty má být zajištěno očkování proti pneumokokovým nákazám.
Kampaň zájem o očkování proti covidu nezvýšila
Přesná data o proočkovanosti v sociálních zařízeních proti covidu ale chybějí. „Z průzkumů víme, že dvěma dávkami bylo proočkováno přes 95 procent klientů, třetí, posilující dávkou zhruba 70 procent. U čtvrté dávky očekáváme podíl 40 až 50 procent,“ řekl Právu začátkem října Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb.
Nákaza se tehdy v domovech příliš nešířila. Teď jsou celkové statistiky také příznivé. Minulý týden bylo denně hlášeno v celé zemi 500 až 900 nově nakažených. Snižují se počty testů i pacientů v nemocnicích. Hospitalizováno bylo v neděli 379 osob, dvě desítky byly ve vážném stavu.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v sobotu novinářům řekl, že by v polovině příštího roku mohla skončit povinnost jít v případě prokázaného covidu do sedmidenní izolace. Bude záležet na tom, jak zdravotně závažné mutace se v tuzemsku objeví.