Hlavní obsah

Ústavní soudci dál nebudou zodpovědní za přestupky

Brno

Soudci Ústavního soudu (ÚS) dál nebudou zodpovědní za přestupky. Rozhodlo o tom plénum Ústavního soudu. Odmítlo se zabývat návrhem na zrušení části zákona, která jim přestupkovou imunitu zaručuje. Zrušení navrhl kárný senát, který se zabýval rychlou jízdou ústavního soudce Radovana Suchánka, uvedla Česká televize.

Foto: Petr Kozelka, Právo

Ústavní soud v Brně

Článek

Zvláštní kárný senát, který Suchánkovu rychlou jízdu řešil, podal návrh na zrušení části zákona loni v září. Do rozhodnutí pléna přerušil své řízení. V kárném řízení s ústavními soudci lze uložit jen výtku, žádný jiný trest. Kárné senáty se zřizují zvlášť pro každý případ, tvoří je další ústavní soudci.

Zbavit ústavní soudce úplné přestupkové imunity loni na podzim navrhla také jejich bývalá kolegyně, senátorka Eliška Wagnerová (za SZ). Její novelu o Ústavním soudu loni v říjnu horní komora podpořila v úvodním kole projednávání, Wagnerová ale později požádala o odklad, protože předpokládala, že nynější Poslanecká sněmovna by už její návrh nestihla projednat.

Suchánkovi strážníci podle neoficiálních informací loni v červenci naměřili v Břeclavi rychlost 96 kilometrů v hodině. Po odečtu obvyklé tolerance měření lze hovořit o rychlosti 93 kilometrů v hodině.

V minulosti čelili kárnému řízení kvůli dopravním přestupkům také další ústavní soudci. U Michaely Židlické a Josefa Fialy řízení skončilo výtkou. U Jiřího Nykodýma kárný senát dvakrát řízení zastavil, protože se v prvním ani druhém případě přestupek neprokázal.

Soudci obecných soudů přestupkovou imunitu nemají. Jejich jinými kárnými proviněními se zabývají senáty Nejvyššího správního soudu. Mohou soudce teoreticky odvolat z funkce nebo jim uložit citelné srážky z platu.

Výběr článků

Načítám