Článek
Zmrazení soudcovských platů v roce 2021, tedy v době pandemie nemoci covid-19, nebylo v rozporu s ústavním pořádkem.
Podle soudce zpravodaje Jaromíra Jirsy totiž solidarita soudců v těžkých časech neohrožuje jejich důstojnost či nezávislost, ale naopak upevňuje důvěru společnosti v ně.
Soudce ovšem jedním dechem apeloval na politiky, aby dlouhodobě zajistili odměňování soudců podle stabilních pravidel.
Ke zpětnému doplacení nedojde. Soudci sdílejí i materiálně osud společnosti
ÚS naopak konstatoval, že v roce 2022 bylo zmrazení platů neústavní. „Přesto ke zpětnému doplacení nedojde. Soudci sdílejí i materiálně osud společnosti,“ konstatovali soudci s poukazem na zhoršení ekonomické situace, energetickou krizi i konflikt na Ukrajině.
„Vláda i parlament zdůvodňovaly svůj krok mimořádně nepříznivou hospodářskou situací vyžadující maximální možné úspory. Existenci takto výjimečné situace však nedoložily a ani se nepokusily provést ekonomický rozbor, kterým by odůvodnily potřebnost a přiměřenost platové restrikce,“ připomněli soudci.
„Naopak z veřejně dostupných zdrojů bylo patrné, že ve stejném období vláda nešetřila na platech jiných státních zaměstnanců, ani v oblasti vlastních výdajů,“ dodali.
Neústavnost provedené platové restrikce Ústavní soud zohlednil i při posuzování navazující restrikce za rok 2024. „Z neústavního jednání totiž nelze těžit. Soudci tedy mají nárok na zpětné dorovnání platů za toto období,“ konstatoval ÚS v posledním z verdiktů.
Pavel navrhl na ústavní soudce Langáška a Přibáně
Pro rok 2024 zákonodárci na návrh vlády snížili koeficient pro výpočet platové základny soudcovských platů z trojnásobku průměrné měsíční hrubé mzdy na 2,822násobek. Jenže podle verdiktu nebyly předloženy žádné pádné argumenty pro takový krok.
„Vláda a parlament toto trvalé omezení platu soudců odůvodnily v rozporu s předchozí rozhodovací praxí, nepokusily se doložit potřebnost ani přiměřenost zásahu a omezení s justicí předem neprojednaly,“ uvedli soudci.
„Zásah zákonodárce tak byl neústavní, Ústavní soud proto napadené ustanovení zrušil. Zrušené ustanovení není možné ve vztahu k soudcům použít ani v období od ledna 2024, a soudci tedy mají nárok na zpětné dorovnání platů za toto období,“ doplnili.
Platy soudců se odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství vždy za předloňský rok.
Vláda a parlament trvalé omezení platu soudců odůvodnily v rozporu s předchozí rozhodovací praxí, nepokusily se doložit potřebnost ani přiměřenost zásahu a omezení s justicí předem neprojednaly
Vypočítávají se s ohledem na působiště, funkci a délku praxe z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy a zákonného koeficientu.
Pro léta 2021 a 2022 však politici soudcovské platy zmrazili a základnu stanovili napevno na 100 872 korun, jinak by se přiblížila částce 110 tisíc korun.
V roce 2023 efekt zmrazení pominul a základna vzrostla na 113 709 korun. Od letoška však v rámci vládních úsporných opatření klesl zákonný koeficient, jímž se násobí průměrná mzda, z hodnoty tři na 2,822.
Prakticky se tak zastavil další růst zhruba o šest procent, který by jinak nastal, a platová základna zůstala pod hranicí 114 tisíc korun.