Článek
„V posuzovaném případě byla věc řádně zvážena a projednána příslušnými orgány veřejné moci, které postupovaly nezávisle, nestranně, přiměřeně rychle a případem se náležitě zabývaly,” stojí v usnesení soudce zpravodaje Davida Uhlíře.
Drahoš oznámení podal v prosinci 2019 u Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, a to na neznámé pachatele. Oznámení poukazovalo na kontinuální šíření dehonestujících nepravdivých zpráv. Zejména šlo o sdělení, že Drahoš přijal milion korun na volební kampaň od Nadace pro děti. Zpráva se šířila před prezidentskými volbami v roce 2018 a poté znovu loni na podzim.
ÚS: Zemanovo heslo proti migrantům a Drahošovi bylo zjednodušující, nikoli nezákonné
V lednu státní zástupkyně vyrozuměla Drahoše, že se žalobci nebudou trestním oznámením dále zabývat a že bude „bez dalšího opatření založeno”. Postup přezkoumalo a potvrdilo Městské státní zastupitelství v Praze.
Žalobci: Jsou to lži, ale veřejná osoba je musí unést
Drahoš se způsobem vyřízení nesouhlasil. Žalobci se podle něj situací do hloubky nezabývali a nepodnikli žádné kroky ke zjištění pachatele, ačkoliv zároveň uznali, že výrok je nepravdivý a hojně se šířil prostřednictvím e-mailů a internetu.
Zeman chce ve sporu kvůli rakovině stále pět milionů a omluvu dopisem
Žalobci mimo jiné argumentovali tím, že Drahoš je jako veřejně známá osoba vystaven většímu tlaku veřejnosti, což zahrnuje i skutečnost, že je častým terčem nepravdivých informací.
Drahoš naopak poukázal na to, že svobodou projevu nemohou být chráněny výroky, které jsou zjevně nepravdivé a jejichž jediným účelem je poškodit jiného člověka.
Vědec Drahoš v prezidentské volbě postoupil do druhého kola, ve kterém těsně prohrál s obhajujícím Milošem Zemanem. Následně uspěl v senátních volbách v Praze, kandidoval jako nestraník s podporou opozičních stran.